A e dini se sheqeri ndikon në funksionimin e trurit?

A e dini se sheqeri ndikon në funksionimin e trurit?

Foshnja e lindur 450 gr sfidon parashikimet e mjekëve (FOTO)
Cila është pija që duhet të pini nëse keni fryrje barku pas çdo vakti
Pjepri, ky frut i mrekullueshëm dhe vetitë e tij kuruese që nuk i keni ditur
Thuani “Jo” lëngjeve të frutave për fëmijët deri në 1 vjeç

Shumë prej nesh dinë se duhet të ulin nivelin e sheqerit në ushqimet që konsumojnë pasi redukton shtypjen e gjakut dhe rrezikun e ndonjë sulmi në zemër.

Një mjek ka hedhur poshtë këtë teori duke treguar se sheqeri mund të ketë efekte shumë të dobishme në funksionimin e trurit.

Doktori Drew Ramsay thotë se sheqeri është jetik për trurin i njeriut, i cili përdor 400 kalori të glukozës cdo ditë. Por shpjegon se nëse konsumoni 2 cokollata në ditë, nuk do keni energji të tepërt. Gjithcka lidhet me mënyrën se si e merrni sheqerin.

Sipas tij, ushqimet ku sheqeri nuk është i përpunuar si mjalti, shurupi apo frutat ndikojnë në funksionimin e trurit.

Ka patur mjaft debate në lidhje me këtë gjë, por Dr. Ramsay vazhdon me teorinë e tij duke sugjeruar që të konsumoni më tepër fruta se lëngje.

Nëse shtypni reklamat më poshtë mundësoni funksionimin e portalit tonë. Ju falemnderit.