Autostrada “Arbër Xhaferi” kryhet vitin e ardhshëm, autostrada Shkup-Bllacë nuk dihet kur

Autostrada “Arbër Xhaferi” kryhet vitin e ardhshëm, autostrada Shkup-Bllacë nuk dihet kur

Vrau palestinezin e shtrirë e të plagosur, dënohet ushtari izraelit
Superoperacion antidrogë, kapen 15 ton kanabis (VIDEO)
“Kohët po ndryshojnë,çmimi që po paguan Ramush Haradinaj”
(VIDEO) Gropat në Xhon Kenedi, Trajanovski ia lë fajin ‘Rrugëve të Maqedonisë’

Ministri kosovar i Infrastrukturës, Pal Lekaj vizitoi të enjten punimet të cilat janë duke vazhduar për ndërtimin e autostradës “Arbër Xhaferi”.

Ministri Lekaj tha se për projektin në fjalë prej 62 kilometra punimet po vazhdojnë dhe nuk ka asnjë vonesë në realizimin e projektit dhe sipas tij, segmenti i dytë do të përfundojë në fund të vitit kurse segmenti i tretë deri në fshatin Doganaj do të përfundojë në vitin 2018.

Lekaj tha se Qeveria nuk rrezikon të marr asnjë penallti nga konsorciumi Bechtel Enka.

Drejtori i projektit Ryadh Alkhazraji tha se me ministrin e ri janë dakorduar që të vazhdojnë punën edhe më tej në realizimin e projektit sikur me ministrat tjerë.

Ai tha se punimet për realizimin e projektit po shkojnë mirë dhe sipas planifikimit. Po ashtu u tha se në realizimin e këtij projekti nuk ka pasur asnjë aksident me punëtorë.

Deri sa në anën kosovare punohet intensivisht, në anën e Maqedonisë nuk ka asnjë lëvizje konkrete, por vetëm premtime të parealizueshme të partive politike.

Nëse shtypni reklamat më poshtë mundësoni funksionimin e portalit tonë. Ju falemnderit.