Portali Shprehja http://shprehja.com Aty ku mund të shprehesh edhe ti! Thu, 19 Apr 2018 17:19:57 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.3 Shkolla e mesme “Marija Kiri Sklodovska” filloi me prezantimin e drejtimeve para semimaturantëve http://shprehja.com/shkolla-e-mesme-marija-kiri-sklodovska-filloi-me-prezantimin-e-drejtimeve-para-semimaturanteve/ http://shprehja.com/shkolla-e-mesme-marija-kiri-sklodovska-filloi-me-prezantimin-e-drejtimeve-para-semimaturanteve/#respond Thu, 19 Apr 2018 17:19:57 +0000 http://shprehja.com/?p=92444 Shkolla e mesme profesionale e Qytetit të Shkupit “Marija Kiri Sklodovska” ka nisur me aktivitetet për prezantimin e drejtimeve të saja nëpër shkollat fillore.

“Nga sot filloi prezantimi para semimaturantëve të shkollave fillore për drejtimet që i ofron shkolla jonë. Prezentuam në shkollat fillore “Bedri Tahiri” (Sfillare), “Bajram Shabani” (Kondovë), “Drita” (Rashçe-Kopanicë), “Jashar Bej Shkupi” (Çair), “Imri Elezi” (Çair), “Panajot Ginovski” (Butel), “Zhivko Brajkovski” (Butel).

Interesimi i nxënësve për tu regjistruar në shkollën tonë ishte në nivel të lartë. Ditëve në vijim do të vazhdojmë me prezantimin në shkollat tjera fillore”, informojnë nga shërbimi për informim të opinionit publik të kësaj shkolle.

 

]]>
http://shprehja.com/shkolla-e-mesme-marija-kiri-sklodovska-filloi-me-prezantimin-e-drejtimeve-para-semimaturanteve/feed/
Vrasja e tre policëve në Haraqinë në vitin 2000, shpallen të pafajshëm të akuzuarit shqiptar http://shprehja.com/vrasja-e-tre-policeve-ne-haraqine-ne-vitin-2000-shpallen-te-pafajshem-te-akuzuarit-shqiptar/ http://shprehja.com/vrasja-e-tre-policeve-ne-haraqine-ne-vitin-2000-shpallen-te-pafajshem-te-akuzuarit-shqiptar/#respond Fri, 13 Apr 2018 09:51:02 +0000 http://shprehja.com/?p=92426 Të akuzuarit për vrasjen e tre policëve në Haraçinë në vitin 2000 u liruan tërësisht nga akuzat.

Shkaku se gjykatësja, Lidija Zimbovska tha se nuk ka gjetur asnjë provë e cila, i lidh ata me vrasjen e tre policëve.
Kështu që, Emurlla Emurllai dhe Lirim Dinarica, po gëzojnë lirinë e plotë, ndërsa Bajram Muça gjendet në burg për një vepër tjetër penale.
Të liruarit nga akuza në kohën kur janë arrestuar kanë qenë në moshën prej 15 deri 19 vjeç dhe kanë qëndruar për të paktën nga dy vite burg.

Gjykatësja shpjegoi se akuza bie në ujë shkaku i mungesës së provave që i lidhin ata me vrasjen dhe se asnjë prej mjeteve me të cilat supozohet se është kryer vepra nuk janë paraqitur ose nxjerr në gjykatë. Në vitin 2000 në hyrje të Haraçinës u vranë policët Kirill Petrushevski, Aco Angellovski dhe Eroll Gotak./SHENJA/

]]>
http://shprehja.com/vrasja-e-tre-policeve-ne-haraqine-ne-vitin-2000-shpallen-te-pafajshem-te-akuzuarit-shqiptar/feed/ 0
Garat në Shkollën fillore “Faik Konica“ – f.Radushë http://shprehja.com/garat-ne-shkollen-fillore-faik-konica-f-radushe/ http://shprehja.com/garat-ne-shkollen-fillore-faik-konica-f-radushe/#respond Tue, 10 Apr 2018 22:16:14 +0000 http://shprehja.com/?p=92413 Çdo shkollë fillore organizon gara të cilat kanë për qëllim vlerësimin, punën dhe suksesin e nxënësve dhe arsimtarëve gjatë një viti shkollor. Veprimi i deritanishëm i garave klasike u bë monotoni dhe bezdishmëri për Sh.F. ‘Faik Konica’ të f. Radushë të komunës së Sarajit, andaj u bënë reforma në mënyrën e mbajtjes së garave shkollore. Planifikimi i tyre zgjati disa muaj duke u angazhuar drejtor, pedagog dhe arsimtar të ciklit të lartë. Ata vendosën që këto gara të kenë vitalitet dhe risi, duke i shndërruar në kuiz tërheqës dhe me lojra argëtuese.

Garat u realizuan më 10 Prill 2018 në hapësirat e shkollës dhe në to morën pjesë katër grupe nga gjashtë nxënës, që të ketë një barazi mes grupeve ata ishin të përbëra me nga një nxënës prej klasës së nëntë deri te klasa e gjashtë. Grupet ishin të ndara sipas ngjyrave të përshtatura edhe me uniformë. Skenari kishte kombinim një kuiz nga lënda mësimore dhe një lojë argëtuese.

Lëndët e caktuara në garë ishin Gjuha Shqipe, Gjuha Maqedone, Gjuha Angleze, Gjuha Gjermane, Matematika, Historia, Gjeorafia, Biologjia dhe Njohja me Religjion. Poashtu lojrat argëtuese ishin të marra nga shtetet evropiane të zhvilluara të përshtatura me psiko-motorikën e nxënësve. Si lojra ishin përzgjedhur: Tërheqja e litarit, vrapimi në thes, rrëzimi i kanaqeve me top tenisi, mbajtja e topit të pingpongut me lugë plastike në gojë, rrotullimi i gomës dhe gjuajtja e topit në vrymë.

Vendi i parë u shpërblye me trofe si simbol i fitores, medalje dhe mirënjohje, ndërsa i takoi grupit të nxënësve: Ajnur Nuhi – IX, Valmir Murtezani – VIII, Djellza Jonuzi – VII-a, Hamza Abdullahi – VII-b, Meriton Arifi – VI-a, Esma Murati – VI-b. Poashtu medalje morën edhe vendet tjera për prezencën e tyre në gara.

Ky lloj i garave i kombinuar do të jetë tradicionale dhe për çdo vjet do të ketë ndryshime në pyetjet dhe lojrat argëtuese./Z.K./Shprehja

]]>
http://shprehja.com/garat-ne-shkollen-fillore-faik-konica-f-radushe/feed/ 0
Një vajzë përjeton tmerr në Tetovë: Takohet me ish të dashurin, ai e bën për spital http://shprehja.com/nje-vajze-perjeton-tmerr-ne-tetove-takohet-me-ish-te-dashurin-ai-e-ben-per-spital/ http://shprehja.com/nje-vajze-perjeton-tmerr-ne-tetove-takohet-me-ish-te-dashurin-ai-e-ben-per-spital/#respond Sat, 07 Apr 2018 10:05:37 +0000 http://shprehja.com/?p=92410 Një vajzë me qëndrim të përkohshëm në Tetovë, gjatë ditës së djeshme rreth orës 12 e 20 minuta është sulmuar nga ish i dashuri i saj, transmeton Almakos.

Ashtu si informuan nga MPB-ja, Xh.J.(22) nga fshati Sellcë, Tetovë, me qëndrim të përkohshëm në Tetovë, ka lajmëruar në polici se ditën e njëjtë rreth orës 8.30 minuta fizikisht është sulmuar nga ish i dashuri i saj F.N.(28) nga Tetova.

Në kohën e përmendur ata janë marr vesh që të takohen, Xh.J. ka hipur në veturën e saj dhe derisa ka lëvizur vetura është shkaktuar një zënkë midis tyre. Në një moment të zënkës, F.N. fizikisht e ka sulmuar duke e goditur me shuplaka dhe boksa në kokë dhe trup. Kur kanë arritur në fshatin Zhelinë ajo ka arritur që të ikë, por për një kohë të shkurtër e ka humbur vetëdijen dhe është rrëzuar.

Kur iu është kthyer vetëdija ka parë një grumbull qytetarësh të mbledhur përreth saj, të cilët rastin e kanë paraqitur në polici. SPB Tetovë po ndërmerr masa për zbardhjen e tërësishme të rastit.

]]>
http://shprehja.com/nje-vajze-perjeton-tmerr-ne-tetove-takohet-me-ish-te-dashurin-ai-e-ben-per-spital/feed/ 0
Fjalët përfundimtare të Boban Iliqit: e kam kryer veprën i nxitur nga familjarët e Almir Aliut http://shprehja.com/fjalet-perfundimtare-te-boban-iliqit-e-kam-kryer-vepren-i-nxitur-nga-familjaret-e-almir-aliut/ http://shprehja.com/fjalet-perfundimtare-te-boban-iliqit-e-kam-kryer-vepren-i-nxitur-nga-familjaret-e-almir-aliut/#respond Mon, 02 Apr 2018 10:32:04 +0000 http://shprehja.com/?p=92407 Në seancën ku thuhen fjalët përfundimtare për rastin e vdekjes së katërvjeçarit Almir Aliu nga Kumanova, avokati i palës së të akuzuarit, Stevo Pavllevski duke folur në emër të Boban Iliq ka thënë se veprën e ka kryer i nxitur nga familjarët e Almir Aliut dhe ka kërkuar që Gjykata e Kumanovës ta lirojë të akuzuarin nga çdo akuzë dhe të shpallet i pafajshëm për veprën “aksident trafiku me pasoja vdekje”, transmeton Portalb.mk.

Sipas palës mbrojtëse së të akuzuarit, avokati Pavllevski thuhet se Iliq veprën nuk e ka kryer me paramendim, por ka qenë i nxitur nga familjarët e vogëlushit Sedat Aliu, Abdullah Aliu dhe Sami Demiri.

“Iliq nuk është kryerës i veprës penale “Aksident trafiku me pasoja vdekje” dhe dëshmitë dhe faktet tona konstatojnë se ai nuk e ka shkaktuar situatën e rrezikshme, por kanë qenë familjarët e Almirit ata të cilët e kanë nxitur që Iliq ta kryejë këtë vepër. Sipas ngjarjes fillimisht Iliq, në spitalin ku ka ndodhur zënka verbale ka qenë i kërcënuar nga babai i Almirit ndërkaq më pas edhe i ndjekur dhe i sulmuar fizikisht nga familjarët e Almirit. Gjatë ikjes nga spitali, Iliq në mënyrë të paplanifikuar dhe të paparamenduar, në ndikim të frikës, ka goditur Almirin”, tha avokati Pavlevski.

Gjatë seancës avokati në emër të Iliqi ndaj nënës së Almir Aliut kërkoi falje për ngjarjen.

Seanca do të vazhdojë në orën 12:00 ku fjalët përfundimtare do të thuhen nga pala mbrojtëse e Almir Aliut.

]]>
http://shprehja.com/fjalet-perfundimtare-te-boban-iliqit-e-kam-kryer-vepren-i-nxitur-nga-familjaret-e-almir-aliut/feed/ 0
Tragjedi në Maqedoni: Një i vdekur dhe katër të plagosur http://shprehja.com/tragjedi-ne-maqedoni-nje-i-vdekur-dhe-kater-te-plagosur/ http://shprehja.com/tragjedi-ne-maqedoni-nje-i-vdekur-dhe-kater-te-plagosur/#respond Fri, 30 Mar 2018 22:23:38 +0000 http://shprehja.com/?p=92404 Sot pasdite rreth orës 17:00, një tragjedi tjetër ka tronditur Maqedoninë. Në tragjedinë e sotme një person gjeti vdekjen nga incidenti që ndodhi në Koçan.

Sipas informatave paraprake në incident pas shkarkimit të mermerit në një kompani në Koçan, mbeti i vdekur një punëtor dhe katër të tjerë u plagosën. Jo zyrtarisht, mësohet se dy persona me lëndime të rënda u transferuan menjëherë në klinikat e Shkupit, ndërsa dy të tjerët me lëndime të lehta u transferuan në spitalin e Koçanit./tetovasot/

]]>
http://shprehja.com/tragjedi-ne-maqedoni-nje-i-vdekur-dhe-kater-te-plagosur/feed/ 0
Erdogan me mesazh të fuqishëm: Do të vazhdojmë “ndjekjen” e FETO-s kudo që gjendet http://shprehja.com/erdogan-me-mesazh-te-fuqishem-do-te-vazhdojme-ndjekjen-e-feto-s-kudo-qe-gjendet/ http://shprehja.com/erdogan-me-mesazh-te-fuqishem-do-te-vazhdojme-ndjekjen-e-feto-s-kudo-qe-gjendet/#respond Fri, 30 Mar 2018 13:06:43 +0000 http://shprehja.com/?p=92402 Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka riafirmuar zotimin për të vazhduar sjelljen para drejtësisë të pjesëtarëve të organizatës terroriste FETO pas ekstradimit nga Kosova në Turqi të gjashtë pjesëtarëve të lartë të kësaj organizate, raporton Anadolu Agency (AA).

“Së fundmi, Agjencia jonë Kombëtare e Inteligjencës, në bashkëpunim me inteligjencën e Kosovës kapën gjashtë përfaqësues të lartë të FETO-s në Ballkan, i sollën dhe ia dorëzuan organeve policore. Ne kemi thënë se ata do të ikin, kurse ne do t’i ndjekim dhe sjellim këtu me lejen e Zotit kudo që gjenden. Do të kërkojmë llogari”, tha presidenti Erdoğan.

]]>
http://shprehja.com/erdogan-me-mesazh-te-fuqishem-do-te-vazhdojme-ndjekjen-e-feto-s-kudo-qe-gjendet/feed/ 0
Djali i ish-shefit të DSK-së, Mijallkov “shpëtoi” nga aktakuza për ngjarjet e 27 prillit http://shprehja.com/djali-i-ish-shefit-te-dsk-se-mijallkov-shpetoi-nga-aktakuza-per-ngjarjet-e-27-prillit/ http://shprehja.com/djali-i-ish-shefit-te-dsk-se-mijallkov-shpetoi-nga-aktakuza-per-ngjarjet-e-27-prillit/#respond Thu, 29 Mar 2018 14:08:53 +0000 http://shprehja.com/?p=92399 Në aktakuzën për ngjarjet e 27 prillit nuk është përfshirë edhe djali i ish-drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov, Jordan Mijallkovi i cili u fotografua brenda në Kuvend në natën e 27 prillit, shkruan “Makfaks”, transmeton Portalb.mk.

Sipas konferencës për media që e mbajti atëherë Damjan Mançevskit nga LSMD-ja, në të cilën u shpërndanë fotografi të personave që kanë hyrë në Kuvend, Jordan Mijallkov ka qenë një ndër të parët që është gjetur. Ai në tetor të vitit 2017 është marrë në pyetje në stacioni policor në Kisella Vodë të jep dëshmi për ngjarjet e 27 prillit në kërkesë të Prokurorisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, e cila e udhëheq lëndën.
Penalisht për ngjarjet e 27 prillit nuk do të përgjigjet as djali i Amdi Bajramit, Adnan Memed, i cili gjithashtu është fotografuar duke qëndruar para policëve.

Damjan Mançevski në konferencë për media tha:

“Ky dhunues majtas në fotografi është Adnan Memded, shef i kabinetit të Elvis Bajramit, kryetar i Komunës së Shuto Orizares, djali i Amdi Bajramit”.

Për fotografinë që është shpërndarë në konferencë për media, Adnan Memed deklaroi se ka hyrë në Kuvend pasi e ftoi deputeti Amdi Bajrami, i cili gjoja se ka pasur probleme shëndetësore dhe iu ka dashur ndihmë.

]]>
http://shprehja.com/djali-i-ish-shefit-te-dsk-se-mijallkov-shpetoi-nga-aktakuza-per-ngjarjet-e-27-prillit/feed/ 0
Arsimtari përdhunon nxënësen e shkollës, zbardhet emri dhe fotografia e tij! http://shprehja.com/arsimtari-perdhunon-nxenesen-e-shkolles-zbardhet-emri-dhe-fotografia-e-tij/ http://shprehja.com/arsimtari-perdhunon-nxenesen-e-shkolles-zbardhet-emri-dhe-fotografia-e-tij/#respond Thu, 29 Mar 2018 11:38:59 +0000 http://shprehja.com/?p=92396 Një skandal i ri pedofile po e dridh Maqedoninë. Skandali ka ndodhur në shkollën fillore “Shen Kliment Ohridski” në Ohër, ku arsimtari i historisë dyshohet se e ka përdhunuar një nxënëse të shkollës.

Siç informon OhridSkaj, rasti ka ndodhur dje 27 mars, kur arsimtari Kosta L. ka thirrë në kabinetin e tij një nxënëse ndaj të cilës ka ushtruar akte të turpshme, duke e kapur për trupi dhe duke e puthur me zor.

Sipas OhridSkaj gjatë ditës së djeshme për rastin është njoftuar Inspektorati Arsimor dhe Qendra Sociale në Ohër. Ata kanë zhvilluar bisedë me vajzën e mitur dhe me arsimtarin.

Ajo që habit është fakti se për rastin nuk është njoftuar policia.

]]>
http://shprehja.com/arsimtari-perdhunon-nxenesen-e-shkolles-zbardhet-emri-dhe-fotografia-e-tij/feed/ 0
Shqiptarët në burgun e Manastirit sot futen në grevë urie! http://shprehja.com/shqiptaret-ne-burgun-e-manastirit-sot-futen-ne-greve-urie/ http://shprehja.com/shqiptaret-ne-burgun-e-manastirit-sot-futen-ne-greve-urie/#respond Thu, 29 Mar 2018 09:11:50 +0000 http://shprehja.com/?p=92393 Disa shqiptarë të dënuar me burg, të cilët dënimin e vuajnë në burgun e Manastirit, nga sot do të hyjnë në grevë urie, shkruan Fakte. Sipas tyre, kushtet aty janë aq të këqija sa në burgun famëkeq të Guantanamos.

Të burgosurit shqiptarë në Manastir ankohen edhe për diskriminim në baza etnike dhe fetare. Njëkohësisht kërkojnë solidarizim me ta nga të gjithë në përmirësimin e gjendjes. Ata kanë shkruar:

“Burgu i Manastirit, Guantanamo e Maqedonisë

Të nderuar, në burgun e Manastirit padrejtësisht mbahen disa shqiptarë, në mesin e tyre edhe hoxha Rexhep Memishi, i cili është i dënuar me 7 vite burg, por padrejtësisht mbahet në burgun në të cilin me ligj mbahen vetëm të dënuarit nën 3 vite burg.

Kushtet e burgut për dënim të madh janë katastrofale, nxemja 2 orëshe brenda 24 orëve, ushqimi të cilin nuk e hanë as minjtë, dhomat e ndërtuara që nga Perandoria Osmane, janë vetëm disa prej kushteve që, të burgosurit në Guantanamon e Maqedonisë, ballafaqohen çdo ditë të jetës.
Provokimet nacionaliste dhe fetare nuk janë ndalë as edhe një ditë të vetme.

Thënia e njohur “Tuka e Bitolla”, janë krenaria e guardianëve shovinist kundër shqiptarëve, për t’i mbajtur të shtypur, gjatë tërë kohës.

Nuk lejohen librat, vizitat familjare mbahen vetëm 30 minuta edhe pse u takon më shumë.

Edhe pse kanë foshnje nën 2 vjet, në vend se në burgun e Idrizovës, që i takon me ligj, mbahen mbi 200 km larg Shkupit, në burg ku nuk ekzistojnë kushtet minimale për burg të izoluar.

Terrori psiqik nuk ka të ndalur, deri tani është duruar për shkak se janë ballafaquar me kërcënime të ndryshme brenda burgut nga kryesia famëkeqe e Guantanamos së Maqedonisë.

Ata prej nesër do të futen në #Grevë_Urie, ngase nuk u ka mbetur opsion tjetër.

Hoxhës Rexhep Memishi, gjatë vizitës që i është bërë nga drejtoria për sanksione, i është premtuar transfer të shpejt ngase i shkilen të gjitha të drejtat elementare. Por deri tani nuk është realizuar premtimi.

Në grevë urie, që prej nesër futen tre të burgosur të cilët ballafaqohen me terrorin shovinist, janë:
Burhan Saliu
Osman Osmani
Rexhep Memishi.

Kërkojmë përkrahje, prandaj le të shpërndahet sa më shumë ky informacion, me qëllim që nëse u rrezikohet jeta, të dihet se është paralajmëruar e gjithë kjo

]]>
http://shprehja.com/shqiptaret-ne-burgun-e-manastirit-sot-futen-ne-greve-urie/feed/ 0