30 C
Skopje
September 20, 2018
Informacione Vendi

Në Kërçovë promovohet projekti për integrimit social të romëve

Punësimi, mbroja sociale, nxjerrja e dokumenteve personale, legalizimi i shtëpive, gjyqësia, janë vetëm një pjesë e sferave ku më së shpeshti shkelen të drejtat e romëve.

Kjo ishte theksuar në konferencën e sotme ku janë prezantuar rezultatet e projektit “Komuna e Kërçovës është e vendosur t’i zgjidh problemet e popullatës rome në Komunën e Kërçovës”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas Kryetarit të Shoqatës “Rilindja” nga Kërçova Emin Mamudoski, romët janë kategoria më e prekura ku shkelja e të drejtave dhe diskriminimi para gjithash për shkak të nivelit të ulët të njohurive dhe arsimit.

Projekti është zbatuar në kuadër të projektit “Nga aksioni deri te të drejtat e barabarta për romët” financuar nga BE-ja./Telegrafi/

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

LSDM: Marrëveshja vërteton shtetësinë dhe identitetin maqedonas, OBRM-PDUKM-ja të jep përkrahje

shprehja

Politikani aleat i Zaevit premton rritje të rrogave

shprehja

Adebahr: BE dëshiron marrëveshje Kosovë – Serbi para pranverës së vitit të ardhshëm

shprehja