Një shtetas i Maqedonisë i plagosur në sulmin në Barcelonë, ja gjendja e tij

Një shtetas i Maqedonisë i plagosur në sulmin në Barcelonë, ja gjendja e tij

Njeriu i Ali Ahmetit, kritikon ministrat e Ali Ahmetit
Tmerr në Shkup, bashkëshorti therrë nënën e tre fëmijëve
BESA do të del në mejdan me Zendelin, Memedin, Sejdiun e Kasamin për t`i fituar këto komuna
Vlon nga policia në Tetovë, po sigurohet selia e Lëvizjes Besa dhe ordinanca e Nexhbedin Kahremanit (Foto)

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, nga komunikimi me Ambasadën e Maqedonisë në Spanjë, është njoftua se një shtetas i Maqedonisë momentalisht gjendet në spital në Barcelonë, si pasojë e sulmit të mbrëmshëm terrorist.

Personi në momentin e kryerjes së sulmit ka qenë në afërsi të drejtpërdrejtë dhe ka marrë thyerje të kyçit të këmbës. Personi gjendet jashtë rrezikut për jetë dhe është duke u trajtuar nga shërbimet mjekësore spanjolle.

Një përfaqësues i ambasadës maqedonase gjatë natës së kaluar është nisur drejt spitali ku është shtruar shtetësi maqedonas i lënduar.

8:00 – Autoritetet spanjolle njoftuan mbrëmë se gjatë një sulmi në qendër të qytetit të Barcelonës janë vrarë dhe plagosur qytetarë të 24 vendeve.

Nga Ministria e Punëve të Jashtme-Maqedoni informuan mbrëmë se deri ora 20:30 nuk ka informata për qytetarë të lënduar të Maqedonisë, mirëpo sipas informatave paraprake, në të cilën thirret ‘BTA’, në mes viktimave përfshihen qytetarët nga Franca, Gjermania, Spanja, Holanda, Argjentina, Venezuela, Belgjikë, Australi, Tajvani, Hong Kong, Hungari, Peruja, Irlanda, Greqia, Kubë, Maqedonia, Kina, Itali, Rumani dhe Algjeri.

Kreu i policisë katalanase, Luis Trapero, tha se dy persona janë arrestuar për pjesëmarrje në sulmin në Barcelonë – një maroken dhe një shtetas spanjoll nga enklava spanjolle Melilla në Afrikë veriore.

Nëse shtypni reklamat më poshtë mundësoni funksionimin e portalit tonë. Ju falemnderit.