Radio Evropa e Lirë pyet myslimanët

Radio Evropa e Lirë pyet myslimanët

ZYRTARE: Lista e këshilltarëve të ASH-së për Çairin
Në sa vende mund të udhëtohet me pasaportë të Maqedonisë?
Shqiptari në Nju Jork gjen portofolin përplot me dollarë dhe karta kreditit të Bankës, ja çfarë bëri (Foto)
Meazhe naciste antishqiptare në qendër të Shkupit

Media tashmë e njohur, Radio Evropa e Lirë, ka parashtruar një pyetje për myslimanët, njofton shprehja. Këtë rradhë ajo i pyet qytetarët, veçanarisht myslimanët, “Secili mysliman është i obliguar të jap Sadakë (ndihmë). Sa jepni për njerëzit që kanë nevojë?”.
Kësaj pyetje i janë përgjigjur qytetarët, duke shprehur qëndrime e mendime të ndryshme:
*I obliguar?! Me sa e di une kjo eshte sipas deshires nuk je i obliguar, por nese jep sadaka shperblimi tek Zoti eshte shume i madhe sepse Zoti i do bamiresit
-Ndoshta e ka fjalen per Zekatin!!
-Ashtu mendova edhe une.
Por prap zekati dhe sadakaja kan dallim.
Kjo faqe eshte hapur kunder radikalizmet por prikerisht kta jan nxitsit e radikalizmit, duke ja futur kotë , dhe duke folur pa asnje argument.
*Aq sa Kemi Mundësi
*Sadakaja apo lemosha eshte vullnetare. Zekati eshte obligativ
*Ne te vertete, ne fillimitet e islamit muslimanet benin pune te mira dhe nuk flisnin fare per to. Me pas, benin pune te mira dhe krenoheshin a krekoseshin me to; Tash se fundmi nuk bejne ndoj pune te mire ndersa qe flasin e krrokasin se po bejne. Sa perket mua, une punoi e perpiqem shume, jetoi me kursime dhe bej jete teper modeste, ndersa qe secilen te mire perpiqem ta ndaj me te tjere!
*zekati dhe sadakaja ose(lëmosha) dallojn njëra me tjetren zekati eshte obligim per te pasurit nsadaka nuk bëjn pjes vetëm parat por përfshim shum gjana tjera
*A esht patjeter me e bo publike a?? Ju pom doket po stimuloni me e hup njerzt shperblimin nese e kan bo enkas per Zotin. /shprehja.com

Nëse shtypni reklamat më poshtë mundësoni funksionimin e portalit tonë. Ju falemnderit.