VMRO vazhdon bllokadën: Zvërlevski assesi të vijë në rend

VMRO vazhdon bllokadën: Zvërlevski assesi të vijë në rend

LAJMI I FUNDIT/Ministria e Brendshme flet për vrasjen e Bojkut
Njihuni me 48 këshilltarët e Kryeministrit Zaev, vetëm 1 shqiptarë (emrat)
Kërçovari e gjen të vdekur prindërin në hyrje të shtëpisë
Një person është gjetur i vdekur në një hotel në afërsi të Bit Pazarit

Koordinatori i grupit të shtatë parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Dimitar Stevananxhija, kërkoi pauzë prej një orëve që në fillim të seancës  plenare, njofton Portalb.mk.

Kryetari i Kuvndit, Talat Xhaferi, kërkoi nga Stevananxhija që të tregojë se në emër të cilit subjekt politik kërkon pauzë dhe pse e kërkon të njëjtën, ndaj të cilës nuk pati përgjigje konkrete, vetëm se tha se është koordinatori dhe se Xhaferi është i obliguar që t’ia mundësojë pauzën.

Pika e radhës në rend dite është shkarkimi i prokurorit shtetëror, Marko Zvërlevski. Kjo seancë u ndërpre të enjten, kur gjithashtu koordinatorët e VMRO-DPMNE-së kërkuan pauza nga një orë me çka e pamundësuan që të vazhdojë puna e Kuvendit.

Paraprakisht, nga VMRO-DPMNE-ja njoftuan se kanë formuar 10 grupe të deputetëve. Koordinatorë të grupeve të deputetëve janë Ilija Dimovski, Antonio Milloshoski, Zoran Iliovski, Vlladanka Aviroviq, Daniella Rangellova, Panço Minov, Dimitar Stevananxhija, Dragan Danev, Bllagica Lasovska dhe Dragan Cuklev.

Sipas Rregullores së Kuvendit, koordinatorët e grupeve të deputetëve kanë të drejtë për diskutim prej 15 minutave dhe të kërkojnë vërejtje procedurale edhe tre minuta.

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së këtë fundjavë kumtoi se shkaku i drejtpërdrejtë dhe i vetëm për veprimin e partisë në Kuvend është marrëdhënia injorante e Qeverisë së udhëhequr nga LSDM-ja dhe shumica e re parlamentare.

Në rend dite të seancës së gjashtë janë edhe propozim-ndryshimet e Ligjit për marrëdhënie pune të parashtruar nga Nola Ismajllovska, Magdalena Manaskova dhe Vesna Pemova dhe raportet vjetore për punën e shumë institucioneve. Deputetët duhet të debatojnë edhe për situatën me deponinë e paligjshme në Strugë, propozim i parashtruar nga grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së./portalb

Nëse shtypni reklamat më poshtë mundësoni funksionimin e portalit tonë. Ju falemnderit.