​Arrestohen dy persona për trafikimin e miliarda fjalëkalimeve

Dy persona u arrestuan, një në Holandë dhe tjetri në Irlandën e Veriut, në kuadër të një hetimi, të drejtuar veçanërisht nga FBI, mbi një trafik të miliarda të dhënave personale të piratuara, të tilla si fjalëkalime, njoftoi sot policia holandeze.

Një i dyshuar 22-vjeçar u arrestua në qytetin Arnhem, në lindje të Holandës, menjëherë pas një informacioni të fshehtë të marrë nga një njësi holandeze e krimit-kibernetik që bashkëpunonte me agjencinë britanike të luftës kundër krimit të organizuar (NCA), FBI dhe policinë gjermane.

“Ai dyshohet se është përfshirë në një posedimin dhe shitjen e emrave të përdoruesve dhe fjalëkalimeve të piratuara dhe ka luajtur një rol lehtësues në fushën e krimit kibernetik”, theksoi policia në një komunikatë duke shtuar se i dyshuari i dytë, gjithashtu i moshës 22 vjeç, ishte arrestuar në Irlandën e Veriut.

Shpërndaje në:

Të ngjajshme

234 persona u shpallën të zhdukur gjatë një viti në Kosovë

shprehja

Skandalet e njerëzve të Kurtit për një javë: Sulmi ndaj gazetarit, sulmi ndaj lypësit dhe sulmi ndaj UÇK-së

shprehja

Osmani dhe Dimitrov: Do të bindim vendet e BE-së për datën

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë