January 16, 2021
Portali Shprehja

​Qentë robotë të luftës bëhen pjesë e ushtrisë amerikane – foto

Miqtë “e ri” më të mirë të njeriut, krijuar nga kompania amerikane “Ghost Robotics”, morën pjesë në një stërvitje të ushtrisë javën e kaluar, për të parë kapacitetet e tyre dhe mënyrën sesi mund të përshtaten në betejë.

Qentë robotë janë vetëm një pjesë e asaj që ushtria amerikane Sistem i Avancuar i Menaxhimit të Betejës, ku inteligjenca artificiale përdoret për të analizuar dhe pikasur kërcënimet që i kanosen ushtrisë amerikane.

Sipas Will Roper, ndihmës sekretar i Forcave Ajrore, ushtarët e të ardhmes do të kenë shumë më tepër të dhëna për të analizuar dhe do t’u duhet ndihmë për ta bërë këtë në sa më pak kohë që të jetë e mundur./A2

Të Ngjajshme

Apple dhe Google paditen se fshinë lojën Fortnite

admin

Samsung publikon Galaxy S21 me një dizajn të ri

admin

Apple me iPhone për ata që nuk kanë shumë para

admin

Leave a Comment