June 6, 2023
Portali Shprehja

10 gjobat më të çuditshme të Zvicrës

Nuk është befasi për këdo që jeton këtu që Zvicra ka shumë rregulla (të shkruara dhe të pashkruara) për pothuajse gjithçka.

Qoftë për gjëra të çuditshme apo jo, zviceranët duan të lëshojnë gjoba. Vitin e kaluar, zviceranëve iu desh të paguanin rreth 936 milionë CHF në gjobë – një shumë që rritet çdo vit, shkruan The Local.

Këtu janë disa prej tyre:

Biçiklisti gjobitet për rënien nga biçikleta

Një turist gjerman u rrëzua teksa po ecte me biçikletë në Schaffhausen dhe i theu brinjët.

Megjithatë, në vend të ndjeshmërisë për lëndimet që pësoi, autoritetet kantonale e goditën burrin me një gjobë prej 150 frangash për “humbjen e kontrollit të automjetit të tij” – edhe pse i vetmi dëm që shkaktoi rënia e tij ishte për veten e tij, dhe jo për banorët apo infrastrukturën e Schaffhausen.

Pasi refuzoi të paguante gjobën, turisti u dënua me dy ditë burg. E gjithë eksperienca, tha ai, “padyshim nuk ishte shumë e favorshme për imazhin e turizmit zviceran”, përcjell tutje albinfo.ch.

Shoferi i gjobitur – sepse ishte shumë i ngadalshëm

Të gjobitesh për tejkalim shpejtësie duket mjaft e drejtë, por ç’të themi nëse vozitni ngadalë?

Një shofer 66-vjeçar u ndalua nga policia në fillim të këtij viti pasi mori një telefonatë anonime se një makinë po ecte shumë ngadalë në një rrugë të pjerrët malore.

Sapo zbriti, policia i dha një biletë prej 780 frangash për drejtimin shumë ngadalë – një gjobë që ai tani po e apelon. “Unë thjesht nuk e kuptoj se çfarë po ndodh në këtë botë”, komentoi banori i Bernës.

Pensionisti penalizohet për blerjen e biletës së trenit me një minutë vonesë

Siç raportoi The Local në janar, 72-vjeçari mori trenin nga Lenzburg për në Hunzenschwil në kantonin Aargau.

Ai donte të blinte biletën e tij në internet para se të hipte, “por telefoni im nuk më njohu në fillim për shkak të maskës dhe më pas mu mjegulluan syzet”, tha ai.

Më në fund ai ishte në gjendje të përfundonte transaksionin kur ishte tashmë në tren, me biletën e blerë një minutë e gjysmë pas nisjes.

Por pasi i kontrolluan biletën, burri mori një gjobë prej 90 frangash për mospagimin e biletës përpara se të hipte në tren.

Situata është edhe më ironike pasi ai ka qenë një klient besnik i Hekurudhave Federale të Zvicrës (SBB) dhe mbajtës i biletave sezonale për 57 vjet.

Pensionisti e mori këtë incident me hapa të mirë: të qenit i konsideruar si një “shmang i tarifave” në moshën e tij “më argëton, por vetëm në mënyrë të moderuar”, tha ai, përcjell tutje albinfo.ch.

Heqja e këmbëve nga pedalet gjatë biçikletës

Në interes të çiklizmit të sigurt, çiklistëve u kërkohet të mbajnë këmbët në pedale gjatë gjithë kohës. Nëse nuk e bëjnë këtë, ata do të gjobiten me 20 CHF. Ju gjithashtu mund të gjobiteni nëse nuk keni një zile.

Nëse jeni me një biçikletë elektronike, do të gjobiteni gjithashtu nëse nuk i keni ndezur dritat gjatë gjithë kohës – edhe në mes të ditës.

Një banor i Zugut gjobitet për mospagimin e parkimit – në matës të paarritshëm

Burri parkoi Jeep-in e tij përballë ndërtesës së administratës kantonale dhe shkoi të paguante, por matësi i parkimit, i vendosur në mes të një kantieri, u bllokua nga makineritë e ndërtimit, duke bllokuar të gjithë aksesin në matës.

Prandaj ai u befasua kur mori një biletë prej 40 frangash, të cilën e apeloi, duke u mbështetur në dëshminë e një punonjësi ndërtimi në kantier, i cili konfirmoi në polici se vërtet nuk ishte e mundur të përdorej matësi i parkimit.

Megjithatë, autoritetet nuk do të tërhiqeshin: “Qytetari u gjobit sepse nuk përdorte parkometrin dhe për këtë arsye nuk paguante për parkimin e tij”, tha zëdhënësja e policisë Judith Aklin.

Hiking lakuriq

Edhe pse Zvicra ka një qëndrim më progresiv ndaj lakuriqësisë se disa pjesë të tjera të botës, një vijë duhet të vihet diku – dhe kjo diku është ecja lakuriq.

Kantoni malor i Appenzell së fundmi gjobiti një alpinist të zhveshur, duke thënë se kjo shkelte “zakonet e mirësjelljes”.

Falsifikimi

Një makinë u ndalua në një kontroll doganor në Aargau sepse shoferi dyshohet se “manipuloi vinjetën me krem ​​dhe ia kishte ngjitur me shirit ngjitës transparent”

Duke qenë se ky veprim llogaritet si tentativë për “falsifikim të pullave zyrtare”, shoferi u gjobit me një shumë të majme prej 1900 frangash.

Dënohet për riciklim të dielën

Një grua 35-vjeçare gjermane mund të mos ketë ditur për ligjin zviceran që thotë se ju nuk mund të ricikloni mbeturinat tuaja të dielën.

Reagimi i saj pasi u dënua me një gjobë prej 250 frangash pasi hodhi në plehrat e saj në këtë ditë: “Unë mund ta kuptoj që njerëzit nuk duan të shqetësohen, por të shkosh në polici për disa shishe duket paksa e çuditshme”.

Ngrënia në trafik

Disa vite më parë, një shofere e Cyrihut bëri lajme kur u dënua me një gjobë prej 250 frangash për shkak se hëngri një croissant gjatë vozitjes.

Ndonëse kjo mund të duket e vogël, shumë kantone sanksionojnë shoferët e kapur duke ngrënë në trafik.

Kjo për shkak se ngrënia ose pirja e pijeve të nxehta konsiderohet një rrezik për sigurinë rrugore, pasi ndërhyn në kontrollin e automjetit nga drejtuesi.

Sidoqoftë, ka nuanca. Sipas një raporti në Blick, “ngrënia e ushqimit në një autostradë të zbrazët tolerohet më shumë sesa në trafikun e qytetit në orët e pikut”.

Kaq afër por kaq larg

Dashuria zvicerane për riciklimin është legjendare, por a keni qenë ndonjëherë në një situatë ku copëtimi i sendeve do t’ju ndihmonte të shmangni një gjobë?

Kjo është ajo që ndodhi me pensionisten e Gränichen, Ursula Mettler, e cila u gjobit me 300 franga për hedhjen e mbeturinave kur vendosi një pjatë qelqi pranë një kontejneri për riciklimin e barit dhe jo brenda tij, shkruan albinfo.

Kamerat në stacionin e riciklimit identifikuan targën e saj dhe ajo u godit me gjobë, për të cilën ajo thotë se është “krejtësisht e tepruar”.

Një oficer policie i tha Blick se ata nuk kishin liri me gjobat e mbeturinave dhe ishin të detyruar t’i trajtonin të gjithë njësoj.

.

Të Ngjajshme

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

BE paralajmëron për rënie të solidaritetit për refugjatët ukrainas

Eksperti britanik jep alarmin: Pas dy vitesh AI do të jetë në gjendje të ‘vrasë’ njerëz

Leave a Comment