April 2, 2023
Portali Shprehja

10-vjetori i Papa Françeskut në fronin e Kishës Katolike Romake

Të hënën, më 13 mars, Papa Françesku mbush dhjetë vjet në fronin e Kishës Katolike Romake, e cila ka 1.38 miliardë anëtarë në mbarë botën. Ish-kardinali Jorge Mario Bergoglio i Argjentinës u bë Papa i 266-të dhe i pari nga Amerika Latine.

Rrugëtimi i tij deri tani 

Të dielën dhe shërbimet festive të mesditës: rreth 570.

Seancat e së mërkurës: gati 440.

Takime me krerët e shteteve ose qeverive: pothuajse 330.

Mbledhjet: Ai ka kryesuar pesë takime ndërkombëtare të peshkopëve.

Emërimet e kardinalëve: Françesku ka emëruar 111 kardinalë, “princat e Kishës”, të cilët janë ndihmësit e tij më të afërt në Vatikan dhe që udhëheqin dioqeza në mbarë botën. Aktualisht, 123 kardinalë janë nën moshën 80 vjeç dhe për këtë arsye sipas ligjit të kishës mund të marrin pjesë në konklavën për të zgjedhur një papë pas vdekjes ose daljes në pension të Françeskut. Ata njihen si elektorë kardinalë dhe Françesku ka emëruar 81 prej tyre. Zgjedhësit e tjerë u emëruan nga paraardhësit e tij.

Udhëtimi i huaj: Françesku ka vizituar 60 vende dhe territore, duke mbuluar pothuajse 410,000 km.

Ka vizituar: Brazili, Jordania, Territoret Palestineze, Izraeli, Koreja e Jugut, Shqipëria, Franca, Turqia, Sri Lanka, Filipinet, Bosnja dhe Hercegovina, Ekuador, Bolivia, Paraguaj, Kuba, Shtetet e Bashkuara, Kenia, Uganda, Republika e Afrikës Qendrore, Meksika , Greqia, Armenia, Polonia, Gjeorgjia, Azerbajxhani, Suedia, Egjipti, Portugalia, Kolumbia, Mianmari, Bangladeshi, Kili, Peruja, Zvicra, Irlanda, Lituania, Letonia, Estonia, Panamaja, Emiratet e Bashkuara Arabe, Maroku, Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Rumania, Mozambiku, Madagaskari, Mauritius, Tajlanda, Japonia, Iraku, Hungaria, Sllovakia, Qipro, Malta, Kanadaja, Kazakistani, Bahreini, Republika Demokratike e Kongos dhe Sudani i Jugut.

Ai ka bërë 35 udhëtime në Itali, duke filluar nga ishulli Lampedusa, një pikë uljeje për emigrantët që kalojnë Mesdheun në rrugën drejt Evropës, në korrik 2013. Ai është larguar nga Vatikani afro 150 herë për vizita dhe ngjarje në Romë.

Enciklika: Enciklika është forma më e rëndësishme e dokumentit papnor. Françesku ka shkruar tre, duke filluar në 2013 me “Lumen Fidei” (Drita e Besimit) mbi rëndësinë e besimit të krishterë, shkruar pjesërisht nga paraardhësi i tij Papa Benedikti. Në vitin 2015 u publikua “Laudato Si” (Lavdërimi për ju), i cili bëri thirrje për veprim urgjent për ndryshimin e klimës, ndërsa “Fratelli Tutti” (Të gjithë Vëllezërit) e vitit 2020 trajtoi çështjen e solidaritetit midis njerëzve në një botë pas pandemisë.

Ai ka nënshkruar edhe 11 dokumente të tjera kryesore, si Kushtetutat Apostolike dhe Urdhëresat Apostolike./abcnews.al

.

Të Ngjajshme

Ekspertët pohojnë: Kjo pije është më e dobishme se uji, mbron kockat dhe muskujt

Mediat spanjolle për suksesin e Shqipërisë në minifutboll

Trajneri i Çellsit pranon: Duhet të shesim!

Leave a Comment