September 30, 2020
Portali Shprehja

13-vjeçari vdes nga ameba që ha trurin

Tanner Lake Wall, 13-vjeçar, nga Palatka, Florida, kishte qenë në pushime, në një park, përpara se ai të sëmurej papritur, transmeton lajmi.net.

Nëna e tij tha se adoleshenti ishte shumë aktiv dhe e donte shumë natyrën. Simptomat fillestare të Wall përfshinin të vjella, ngurtësim të qafës dhe dhimbje koke të forta.

Prindërit e Wall-it e çuan atë në një spital në Gainesville, Florida, ku mjekët vendosën adoleshentin në një ventilator dhe i dhanë familjes një diagnozë të zymtë.

Ata thanë:”Ai ka një amebë parazitare dhe nuk ka shërim”. Wall u hoq nga mbështetja për jetën më 2 gusht pasi ai nuk tregoi asnjë aktivitet të trurit.

Prindërit e Wallit shpresojnë që historia e tyre tragjike të informojë familjet e tjera për rreziqet e këtij infeksioni potencialisht vdekjeprurës.

Naegleria fowleri, i njohur ndryshe si një “amebë që ha trurin”, mund të shkaktojë infeksion të trurit të quajtur meningoencefaliti primar amebic. Amebat zakonisht gjenden në ujë të freskët, siç janë liqenet lumenj dhe burimet.

13-year-old dies from brain-eating amoeba after vacation in Florida, family says | wfmynews2.com

Nëse uji i ndotur hyn në hundën e një personi dhe në tru, mund të ndodhë infeksioni. Simptomat fillojnë si dhimbje koke e rëndë, ethe, të përziera dhe të vjella. Simptomat mund të kalojnë në qafë të ngurtë, kriza, gjendje të ndryshuar mendore, halucinacione dhe gjendje kome.

Shenjat e infeksionit zakonisht fillojnë disa ditë pas notit ose ekspozimit tjetër të hundës në ujë të ndotur. Njerëzit vdesin brenda një deri në 18 ditë pasi të fillojnë simptomat. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Kur për herë të fundit keni pastruar kapakun e kullimit? Tani është koha ta bëni atë

admin

Nuk po e ndalon as pandemia donatorin e spermës që ka 150 fëmijë në mbarë botën

admin

9 gjërat pa kuptim që i bëjmë pa u menduar

admin

Leave a Comment