7 C
Skopje
November 20, 2018
Informacione Vendi

17 vite më parë, ja si e firmosëm kapitulimin

Sot 17 vite .nga .fillimi i mbarimit te luftes sone te lavdishme .

Sot 17 vjet,per here te pare nje ushtri e cila kishte fituar luften ne terren dhe kishte thyer keq Forcat e pushtueseve dhe qe kishte kthyer territorin e pushtuar nga armiqet shekullore -Ushtria Ngadhenjyese Fitimetare po nenshkruante kapitulimin.Rast i pa presedan ne Histori .fitimetaret .Clirimetar ..
FIRMOSEN KAPITULLIMIN.

Sot përkujtojmë 17 vjetorin e luftës së Ushtrisë Clirimtare Kombëtare për liri dhe çlirim te trojeve të pushtuara shqiptare nga pushtuesit sllavo-maqedonas.dhe .Perfundimin e .Luftes se Uck dhe .Forcave .Ushtarako policore .S m.

17 Vjet Asegje nga Marreveshja Korrniz e Ohrit .

Para 17 vitev filluan krismat e para te çlirimtarëve pikerisht ne kalan e Tetoves krisma keto qe ndergjegjesuan faktorin kombetar shqipetar qe te mendojn ndryshe nga siq ishte menduar deri ne ate kohe dhe se qlirimi i popullates shqipetare shumic ne trojet e tyre etnike te gllaberuara nga sllavet nuk mund te ndodh ndryshe perveq se me flaken e zjarrit . Ne ate kohe UCK-se ju bashkuan shume djem dhe vajza me te devotshem te atdheut nga te gjitha viset shqiptare dhe se UCK ishte Alfa dhe Omega e bashkimit te te gjitha forcave politike dhe ushtarake ne te gjitha trojet shqiptare. Por,sot a mund te mburremi me te arriturat e luftes sone te lavdishme per liri dhe qlirim ? Vallë a ishte kjo nje lufte vertet qlirimtare apo devotshmerin e qlirimtareve e shfrytezuan njerez te ligjë,profiter ,pseudopatriot dhe zhvates te popullit. Vallë qka fituan shqipetaret e ILIRIDES me luften qlirimtare qe ishte menduar me qellim shum te mir nga qlirimtaret te cilet pas luftimeve te nje mbasnjeshme qe nga Korabi ,Mali Sharr dhe qe shtriheshin neper brigada rreth brigjeve te Vardarit ne afersi te Shkupit perfshir Tetoven ,Radushen,Haraqinen ,Hotlen,Mateqin ,Sllubqanin e Orizaren dhe definitivisht faktori ushtarak shqiptar po kontrollonte shumicen e vendbanimeve shqiptare dhe synim kryesor kishte edhe kontrollin mbi kryeqendren e Vilajetit te Kosoves Shkupin . Vallë,au desht qe shtabistet te binin nen grackat e pazargjive sllavo-maqedonas duke anashkaluar te gjithe ate mund gjak e djers te qlirimtareve ,au desht te anashkalohen mbi 80 deshmore shum invalid dhe shum te tjer nga popullata civile shqipetare qe rane ne fushe te nderit per te drejtat dhe lirit e tyre ne token e tyre stergjyshore a thua pse luftuam? Per ta fuqizuar nje subjekt politik .apo tjetrin qe dote veheshin. ne krye te popullit ne emer te Clirimtareve dhe qe shkeli te gjitha parimet e luftes sone ,au desht qe edhe ajo qka u arrit me gjake dhe djerse dhe mundin e shqipetareve te shuhet sipas tekeve sllave me ndihmen e servileve shqiptar siq ishte M.O . A eshte dashte qe gjate dhe pas luftes te vriten ,burgosen ,porsekutohen djemt me te mir te atdheut qe ishin pjese e asaj lufte dhe te mos jep askush llogari .Me vertet detyrimisht pranum marreveshjen kornize te OHRIT vetem per zerin e arsyes dhe pranum nje armepushim te perhershem gjer ne ratifikimin pike per pike te marreveshjes se Ohrit por klasa politike shqipetare asgjesoi ate marreveshje ne pergjithesi dhe ktheu popullaten shqiptare ne trojet e Ilirides se okupuar si ne vitet e 50 ta . Me te drejta te cunguara te fyer me dinjitet kombetar ,te zhveshur nga kombetarja dhe te ngel ne udhekryq pa dite se nga t’ia mbajm ne te ardhem e aferm. Te nderuar bashkeluftetar ju familjar te deshmoreve,invalid dhe veteran te Ushtrise se Lavdishme Clirimtare a jemi ne ata qe nje dite u betuam qe do te luftojme dhe punojm deri ne qlirimin definitiv te trojeve shqiptare . Gezuar 17. vjetorin e Nderprejes se luftimeve .Dhe Firmojes se marreveshjes .Korrnize te Ohrit .marreveshje kjio e garantuar edhe nga faktori Nderkombetar .qe kurre nuk u realizua .Per shkak te paturpsesise se klaneve politike Shqipetae .ne Irm .qe papike turpi .po pretendonin .me plote gojen me slloganin etyre famoz qe shqipetaret dhe trojet Shqipetare dote bashkohen ne Eu .gjersa .sote ne pervjetorin.17 te deshtuar te M.O.Po mashtrojkan popullin menje sllogan teri .qe M.O pase ndryshimit te emrit Te Irjm .sipase Projektit Serbo Grekt .Dote realizohet M.O .Me Rebubliken Severjane ne nato dhe Eu dote realizohet .Kjo marreveshje .ecila 17 vite me radhe .mbeti si plaqke mbeturinash .Pra brenda .ketyre marifete lleqeve duhet kerkuar jo vetem .faktorin fajtore .icili .e neglizhje .e komercializoje .dhe eberi plake tregu M,O Por duhet kerkuar edhe faktorin fajtore .Kush ishin ata qe luajten me Luften .Ndren dhe Gjakun e Clirimetareve .ne kete raste Makaber .Faji nuk munde te mbetet jetim .sepse njerin nga dy prindrit .ikane mbijetuar . krismat e Liris ne trullain e Ilirides ,U ndrprene .ne forme te nje arme pushimi te qendrueshem. per shake te vullnetit te mire .per ti dhane funde Hasmerive dhe gjakderdhjes .rruga jone do te vazhdoj .gjer ne funde .Duke kerkuar .Drejtesine dhe realitetin .Gjer ne realizimin e aspiratave.Tona Kombetare .Lavdi deshmoreve te liris

Me respekt nga Hamdi Ndrecaj Panteri Kom.Operative Batalioni i pare Brigada 112 “Mujdin Aliu” UCK.13.08.2018.

.

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Rasti “Sazdovski”: Avokatët e të akuzuarve kërkojnë përjashtim të Këshillit Gjyqësor

shprehja

Asafi i dërgon dokumente Fatimes

shprehja

Fillon shit-blerja e duhanit në Maqedoni

shprehja