July 3, 2022
Portali Shprehja

20 vite pas skandalit në Kore-Itali, ish-arbitri: “Pas ndeshjes më ofruan shumë para”

Emri i Byron Morenos, mjerisht, njihet në Itali tashme e njëzet vjet. Gjyqtari i ndeshjes famëkeqe të fazës së 16-të të Kupës së Botës 2002 midis Koresë së Jugut dhe ekipit kombëtar të trajnerit në atë kohë drejtuar nga Giovanni Trapattoni, i përgjigjet me qetësi Fanpage.it nga Quito-ja e tij, Ekuador.

Aktualisht i angazhuar si kolumnist në një program lokal futbolli, ai i tregon vetes me besim dhe argumente zgjedhjet e tij të diskutuara me rastin e asaj ndeshjeje historike, duke pranuar që në pak minuta është bërë një personazh i padëshiruar, por duke u përpjekur të përcjellë vetëdijen absolute pasi ka vepruar me mirëbesim.

Tact Watches

Moreno, nuk ke luajtur kurrë futboll, por ke hyrë në historinë e këtij sporti? “Që në moshë të vogël ndoqa babain tim, menaxher i Deportivo Quito. E shoqëroja kudo dhe u apasionova pas këtij sporti. Por si futbollist nuk ia dola dot, ndaj iu përkushtova arbitrimit. Ndoqa kursin në moshën 18-vjeçare me synimin për të qenë në gjendje të bëhem një arbiter ndërkombëtar, diçka që nuk ka qenë kurrë e lehtë për një ekuadorian. Dhe unë ia kam dalë”.

Karriera e tij, megjithatë, nuk zgjati shumë. “Ndihem më shumë se i plotësuar, pasi isha i vetmi gjyqtar në Ekuador që kam arbitruar si në Copa Libertadores ashtu edhe në një Kupë Botërore”. Në Botëror ai arbitroi vetëm një ndeshje, e cila fatkeqësisht mbeti e famshme në Itali. 20 vjet pas asaj nate në Daejeon, a besoni tani se ky takim ishte një pikë uji në karrierën tuaj?

“Në një farë mënyre po, sepse ndikimi mediatik i asaj që ndodhi ishte i rëndësishëm. Le të themi se me atë rast e gjithë bota më bëri njohjen. Por nuk kishte të bënte me tërheqjen time nga arbitrimi, një vit më vonë. Në atë rast ishte një çështje personale për atë që ndodhi në vendin tim”.

Megjithatë, ai arbitrazh në Kore ishte mbarëbotëror dhe pati shumë pasoja … “Nuk ka gjyqtarë të përsosur. Ajo ndeshje ishte një episod i rëndësishëm në jetën time arbitrare, por ne të gjithë kemi të drejtë të gabojmë sa jemi gjallë. Vetëm të vde*kurit janë të pagabueshëm”.

A mund të themi se ajo ndeshje përfundoi si më e trumpetuara historike pas Angli-Argjentinë, ajo e golit të famshëm të Maradonës me dorën e tij? “Nuk do të thoja. Të jemi të sinqertë, nuk është e saktë të thuhet se në Kore-Itali ndikimi i arbitrit ishte vendimtar.

Vieri ishte frenuar në portën e Italisë dhe nëse nuk do të kishte shënuar do të kisha fishkëllyer penalltinë. Në golin e barazimit të Koresë, Panucci prek me dorë, unë vrapoj dhe Korea shënon. Dhe goli i artë i Ahn ishte një veprim i pastër. Nuk mendoj se vendimet e mia kanë ndikuar në ecurinë e ndeshjes”.

Çfarë thoni për golin e anuluar të Tommasit, në pozicion të rregullt? “Në atë rast unë i bëj thirrje rregullores, e cila thotë qartë se kushdo që ishte më afër aksionit kishte fuqinë për të vërtetuar ose jo të njëjtën gjë. Asistenti, më afër se unë, ngriti flamurin dhe unë fishkëllova në pozicion jashtë loje. Sot. VAR do të ishte ndryshe, sigurisht. Do të kisha shkuar të rishikoja aksionin dhe do të kisha ndryshuar rezultatin e thirrjes”.

Dhe përjashtimi i Tottit? Totti ishte paralajmëruar tashmë, ndaj rrezikonte përjashtimin. Para episodit në zonën e penalltisë koreane ai kishte qenë protagonist i një tjetër situate të paqartë, duke ngritur bërrylin mbi kundërshtarin dhe duke e goditur në mënyrë të pakujdesshme, por unë nuk e dërgova jashte.

Më pas kur u rrëzua në zonë zbatova rregulloren që thoshte të dënohen ashpër tentativat simuluese. Është e vërtetë që u prek nga mbrojtësi, por ky i fundit e kishte kapur fillimisht topin dhe Totti e la veten shumë lehtë në kërkim të penalltisë. Sapo u rrëzua, koreanët bërtitën ‘Karton i verdhë’, kështu që kontrollova fletoren time, pashë që ishte paralajmëruar dhe nxora të kuqen”.

Ky vendim është kritikuar shumë edhe sot. Ndaj tij ka pasur edhe akuza për korrupsion… “Unë mund të përgjigjem për veten time, me një ndërgjegje të pastër. Përjashtimi i Tottit nuk ishte aspak i paramenduar. Dhe të nesërmen u largova nga Koreja, sepse Botërori im përfundoi atje. Asgjë tjetër”.

Në cilin moment e kuptuat se ishit bere armik i nje vendi të tërë? (Psherëtin). “Sapo mbërrita në hotel. Vura re një agjitacion të madh nga gazetarët dhe mediat. Në atë moment kuptova se kishte ndodhur diçka ndryshe, diçka që nuk e kisha mësuar. Megjithatë kisha shkuar në Itali si më parë dhe pas lojës në fjalë më ofruan shumë para nga transmetime të ndryshme televizive, por asnjëherë nuk kam pasur nevojë për para për të thënë të vërtetën, për të dhënë versionin tim të gjërave”.

Kishte një moment kur ishe vërtet i frikësuar? “Jo, me të vërtetë. Edhe pse isha një arbitër i ri, kisha shumë përvojë pas meje dhe isha i sigurt se kisha bërë zgjedhjet e duhura. Arbitri duhet të jetë gjithmonë shumë i përgatitur.”

Si e ruajtët gjakftohtësinë kur disa lojtarë italianë ju takuan pas përjashtimit të Tottit? “Para Kupës së Botës bëra një përgatitje intensive psikologjike, e gjitha me shpenzimet e mia, ndër të tjera. Të jesh arbitër kërkon qetësi të fortë, vetëkontroll, si dhe të përballosh presionin e fortë. Kështu që më duhej të mësoja disa teknika përqendrimi për të qëndruar. i pandjeshëm dhe i papërshkueshëm nga sjellja e jashtme, për të qenë në gjendje të marrë vendimet më të mira”.

Çfarë pasojash pati ai episod në jetën tuaj? “Sot përpiqem të jap gjithmonë një mesazh, një mesazh jete. Nuk duhet të lejojmë që këto lloj mafiesh të dëmtojnë një familje. Unë gjithmonë shpresoj që fjalët e mia të arrijnë tek njerëzit dhe ata që në disa situata përfundojnë në këto situata, në mënyrë që ata të thonë jo”.

.

Të Ngjajshme

Operacioni 60 milionë që komplikon panet e Milan-it

admin

“Inter është favorite për një arsye”, Panucci: Absurde të vihet në diskutim një si ai

admin

“Ëndërroj Barçën”, Gnonto: Në 2018-ën qava për Inter-in

admin

Leave a Comment