May 28, 2022
Portali Shprehja

21 vite pritje dhe në mes tragjedia e madhe, klubi historik francez kthehet te trofeu!

U deshën njëzet e një vjet, por në fund Nantes ia doli. Skuadra nga fundi i viteve ’90 dhe fillimi i vitit 2000 kishte mundur të dominonte në Francë dhe të bënte rrugën e saj në Evropë dhe u kthye për të fituar një trofe, duke fituar Kupën e Francës në finale kundër Nice, sot ne mbremje…

Goli vendimtar u shënua me një goditje dënimi nga Ludovic Blas, talenti më i pastër por edhe forca lëvizëse e sezonit nga Kombouaré. Asgjë nuk vlejti sulmi final i Nice, i cili u thye në murin mbrojtës të ‘kanarinave’ dhe në dorezat e ish-portierit te Fiorentinas, Lafont, një prej protagonisteve të këtij viti magjik.

Tact Watches

Në Ligue 1 në vitin 2013, Nantes nuk ishte më në gjendje të rifitonte statusin e të mëdhenjve të Francës, duke rënë në anonimitet. Klubi përjetoi gjithashtu tragjedinë e Emiliano Sala, i cili vdiq në një aksident ajror në vitin 2019 në rrugën e tij për në Cardiff për të përfunduar lëvizjen e tij në Angli.

Një kujtim gjithnjë i gjallë, i nderuar me një fitore historike që do të rikthejë Nantes për të garuar në Evropë, me kualifikimin direkt në Europa League të radhës. Zhgënjim i madh përkundrazi për Nicen.

Kjo pasi nuk arrin të përfundojë hapin e radhës të një projekti ambicioz të realizuar me nënshkrimin e Galtier, i cili këtë herë, pas arritjes së vitit të kaluar me Lille, u ndal në më të bukurën.

.

Të Ngjajshme

Zbardhet fjalimi motivues i Ancelottit te Real Madridi para finales së Champions-it

admin

Pasi e përdori për t’u zgjedhur president, e flaku. Tani e quan skllav të parave, Messit i ikën truri nga Laporta: Qepe gojën!

admin

Finalja e 19 viteve më parë… Milan-Juventus dhe “festivali” i gabimeve nga pika e bardhë (pamjet)

admin

Leave a Comment