September 29, 2023
Portali Shprehja

26 vjet pas vdekjes së tij, Tupac merr një yll në Hollywood Walk of Fame

Reperi amerikan Tupac Shakur më në fund do të marrë një yll në Hollywood Walk of Fame, më shumë se 26 vjet pas vdekjes së tij, shkruan “BBC”.

Reperi legjendar do të nderohet gjatë një ceremonie të planifikuar për 7 qershor, kur do të zbulohet ylli i tij.

Dhoma e Tregtisë e Hollivudit konfirmoi për LA Times se reperi do të marrë një nderim pas vdekjes, duke e bërë yllin e tij yllin e 2758-të në Walk of Fame. Tupac lindi në Nju Jork dhe pati një ndikim të madh në skenën e hip-hop dhe rap në Bregun Perëndimor.

 

 

 

Sekiva Shakur, motra e reperit të njohur, do ta pranojë nderimin në emër të tij, ndërsa ceremonia do të drejtohet nga drejtuesi i radios në Los Angeles, Big Boy.

Shakur, i cili njihet në skenë si ‘2Pac’, publikoi albumin e tij të parë në 1991 dhe më pas shijoi suksesin e hiteve të tij si ‘California Love’, ‘All Eyez on Me’, ‘Changes’ dhe ‘I Ain’ t mad në Cha”.

 

 

 

Tupac vdiq më 13 shtator 1996 pasi u plagos në Las Vegas. Ai ishte 25 vjeç.

Në vitin 2004, kënga e tij e lëshuar pas vdekjes “Ghetto Gospel”, e cila përfshinte një mostër të “Indian Sunset” të Elton John-it, arriti në vendin e parë në Lista e Singles në Mbretërinë e Bashkuar.

.

Të Ngjajshme

Akullnajat e Zvicrës në dy vitet e fundit janë shkrirë me 10 për qind

Turqia nis furnizimin me gaz natyror për Moldavinë

Zbulohet kush e vendosi tritolin te lokali i Noizy-t

Leave a Comment