January 25, 2021
Portali Shprehja

4 mënyra natyrale për të mbajtur mushkonjat larg trupit tuaj

Hulumtimet kanë vërtetuar se mushkonjat mund të mësojnë me shpejtësi dhe të mbajnë mend aromat, dhe kjo është ajo që i bën disa njerëz më të preferueshëm se të tjerët, transmeton lajmi.net.

  1. Bimët natyrore

Ju mund të zbukuroni oborrin ose kopshtin tuaj me disa bimë të dobishme. Në këtë mënyrë ju do të mbroni veten dhe kafshët tuaja shtëpiake nga mushkonjat në të njëjtën kohë.

  1. Vaji i trupit

Ju mund të bëni një sprej trupi me vaj thelbësor të trupit ose thjesht ta aplikoni në pika në lëkurën tuaj. Ky ilaç është gjithashtu shumë i shëndetshëm për trupin tuaj dhe duke përjashtuar spërkatjet kimike dhe kremrat mund të ndihmojnë lëkurën tuaj për të shmangur acarimet dhe alergjitë.

  1. Qirinj citronella

Nëse nuk mund të keni bimë në shtëpi ose nuk jeni alergjik ndaj tyre, qirinjtë e citronelës mund të jenë një zgjidhje e shkëlqyeshme.

Citronella është popullarizuar dhe është aprovuar nga hulumtimi. Nuk ka asnjë efekt anësor, shtëpia juaj do të nuhasë e freskët dhe nuk do të shqetësoheni nga ndonjë insekt.

  1. Uthull molle

Është e mahnitshme se sa e dobishme dhe shumë qëllime mund të jetë uthulla e mollës. Shumica e njerëzve kanë disa në shtëpi, kështu që nëse vendi juaj sulmohet papritmas nga mushkonjat, përdoreni atë. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Pse na vjen të ndrydhim fare gjërat e vogla dhe të lezetshme?

admin

Më shumë se 1,000 vite arsim! Këto janë universitetet më të lashta në botë, të cilat janë akoma aktive

admin

Gjermania instalon shtëpiza të gjumit nëpër rrugët e qytetit, në mënyrë që të pastrehët të mos flenë në rrugët e ftohta

admin

Leave a Comment