January 31, 2023
Portali Shprehja

5 gabime kur lani xhinse!

Xhinset kanë qenë veshja më e pëlqyer tek femrat prej dekadash dhe një nga arsyet është se përshtaten në mënyrë perfekte me çdo stil. Pavarësisht nëse ju pëlqen klasikja, hipi, boho, sporti apo rruga, xhinset janë gjithmonë një hit.

Ekziston një filozofi e tërë se cilat stile i përshtaten cilit lloj trupi, dhe sapo të gjejmë një prerje që thekson më së miri atributet tona, ne i përmbahemi asaj.

Ajo që është ende problem është se si t’ia zgjasim jetën modeles së preferuar.

Si të lani xhinset pa i veshur?

Shanset janë që ne nuk po e bëjmë “si duhet”. Ekspertët thonë se një numër i madh i grave dhe burrave i lajnë në mënyrë të gabuar pjesët e preferuara të xhinseve.

1. I lani shumë shpesh

Rregulli i parë është që nuk duhet t’i lani shumë shpesh, pa marrë parasysh se pas çdo veshjeje të tretë keni dëshirën për t’i futur në lavatriçe… Ekspertët pohojnë se duke i larë shumë shpesh ju shkatërroni xhinset, d.m.th. ju i ndihmoni të zbehen më shpejt.

“Një rregull i përgjithshëm është: sa më pak të lani xhinset tuaja, aq më mirë.” Nëse i lani shumë shpesh, ato do të zbehen shpejt”, tha ekspertja për heqjen e njollave Susan Fermor për portalin Metro. Këshilla e saj është që të lani xhinset tuaja një herë në muaj me një program të shkurtër dhe me ujë të ftohtë dhe t’i lini të ajrosen pjesën tjetër të kohës.

Kjo nuk vlen, natyrisht, gjatë verës, kur djersitni më shumë.

2. Sigurohuni që t’i ktheni ato

Qofshin të reja apo të vjetra, kthejini gjithmonë brenda jashtë (brenda jashtë) përpara se t’i lani në makinë. Në këtë mënyrë zvogëloni konsumimin e materialit që do ta vini re më së miri në xhepa, zonën rreth zinxhirit apo rripit.

3. Mbërtheni ato

Është gjithashtu e rëndësishme të mbyllni zinxhirin ose të fiksoni butonat. Në këtë mënyrë do të siguroheni që xhinset të mbajnë formën e tyre.

4. Detergjent special

Për larjen e xhinseve është mirë të përdorni një detergjent special që ruan qëndrueshmërinë e ngjyrës. Detergjentë të tillë përmbajnë përbërës që çaktivizojnë klorin në ujë, gjë që ndikon në zbehjen e ngjyrës.

5. Mos i vendosni në një makinë të plotë

Asnjëherë mos vendosni xhinse në një makinë të mbipopulluar. Pa vend për t’u kthyer, zinxhirët, butonat ose ribatinat mund të kapin rrobat e tjera, duke dobësuar qepjet dhe duke bërë që ato të shkatërrohen më shpejt. Rrobat duhet të kenë hapësirë ​​për t’u rrotulluar lirshëm në kazan – të pastrohen mirë dhe të mos dalin nga makina të lidhura në nyjë.

.

Të Ngjajshme

Pekini: Vala e koronavirusit po ulet, rreziku i transmetimit është i ulët

Taravari pret në takim Ambasadorin e ri të OSBE-së, Kilian Wahl

admin

Pas kësaj ore bëni mirë të mos pini kafe

Leave a Comment