November 26, 2020
Portali Shprehja

77 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se në Kosovë janë regjistruar edhe 77 raste të reja me COVID-19, pas testimit të 649 mostrave, raporton GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Zemaj ka bërë të ditur se gjatë 24-orëve të fundit në Kosovë s’është konfirmuar asnjë rasti i vdekjes si pasojë e virusit korona. Postimi i Zemajt:

Shëndeti riprodhues është një nga objektivat për të tre nivelet e përkujdesjes shëndetësore në Republikën e Kosovës.Prandaj, për të plotësuar nevojat e shëndetit riprodhues, në veçanti në QKUK, Klinikën e Gjinekologjisë do të bëhet e mundur shtimi i shërbimeve nga mjekët tanë për shëndetin riprodhues.Në tryezën e organizuar nga Qendra Evropiane për Çështje të Komuniteteve në kuadër të projektit “Aktivitetet Ndërkufitare në Sektorin e Shëndetit Riprodhues-CARES”, theksova se menaxhimi i një sistemi shëndetësor, qoftë edhe gjatë një periudhe si pandemia kërkon fokus në të gjitha segmentet e tij.

Ndërsa sot, Kosova po shenon zero raste të vdekjeve të pacientëve të infektuar me Covid 19, nga 649 testime që janë bërë, pozitiv kanë rezultuar 77.

Të Ngjajshme

91 të shëruar dhe 704 raste të reja në Kosovë

admin

AAK: Nëse nuk votohet Haradinaj për president, vendi shkon në zgjedhje

admin

Ambasadorët e SHBA dhe BE-së apel krerëve shqiptarë: Gjykata Kushtetuese funksionale deri më 31 dhjetor

admin

Leave a Comment