June 5, 2023
Portali Shprehja

8 minuta përballje e përgjakshme për një femër! Lufta e dy arinjëve të mëdhenj në Alaskë!

Fotografi i kafshëve të egra Brad Josephs kapi një luftë të ashpër mes 2 grizzlive gjigantë në Alaskë.

Brad Josephs është një fotograf i kafshëve të egra i cili kohët e fundit ka kapur një luftë të ashpër midis 2 grizzlies gjigantë në Alaskë.

Josephs ishte duke filmuar kafshët në një park kombëtar dhe një rezervuar në Alaskën jugore, kur vuri re dy grizzli që po përgatiteshin për një “luftë” gjatë sezonit të çiftëzimit. Lufta, megjithatë, nuk ishte e barabartë, pasi njëri mashkull ishte më i madh dhe më i madh, ndërsa tjetri ishte gjithnjë e më i vogël. Josephs e postoi videon në kanalin e tij në YouTube, ku tashmë ka arritur më shumë se 315,000 shikime.

“Ata nuk donin të ndaleshin. Isha i habitur nga vendosmëria dhe qëndrueshmëria e dy arinjve teksa luftuan për të drejtën për të dominuar sezonin e çiftëzimit”, tha Josephs, duke shtuar se në 25 vite punë nuk kishte parë kurrë diçka të tillë.

 

Videoja zgjat gati 9 minuta dhe fillon me dy meshkuj që qëndrojnë në këmbët e pasme duke luftuar me njëri-tjetrin. Për një moment mund t’i shihni ata duke marrë frymë përpara se të fillojë raundi i dytë. Në fund të videos, njëri prej arinjve pranon humbjen dhe largohet me kokën ulur. “Humbësi është grizzly në të majtë.” Shihet se ka ulur kokën si për të thënë “më fal”. Fituesi largohet. Humbësi qëndron”, shpjegoi Josephs në video. Grizzlies mund të jenë deri në 2.7 metra të gjatë kur qëndrojnë në këmbët e tyre të pasme. Meshkujt mund të peshojnë deri në 390 kg. Sezoni i çiftëzimit të arinjve zakonisht zgjat nga maji deri në korrik dhe nuk është e pazakontë që meshkujt më të mëdhenj të largojnë ata më të vegjël, ndërsa meshkujt me madhësi të ngjashme do të luftojnë për dominim. Alaska ka popullsinë më të madhe të ariut të thinjur në kontinent. Nga 60.

 

.

Të Ngjajshme

Për shkak të problemeve teknike, Boeing ka vonuar fluturimin e parë me njerëz të Starliner

Escobar: Kurti të largojë policinë nga veriu! Urgjentisht të nis puna për Asociacionin

Një ari ka hyrë në furrë, ka trembur punonjësit dhe ka ngrënë 60 ëmbëlsira

Leave a Comment