June 6, 2023
Portali Shprehja

A duhet burrat të përdorin larës intim?

Kur flitet për higjienën intime dhe larësit intimë, ne automatikisht mendojmë se flitet për gratë dhe vajzat. Por, gjejeni çfarë?

Ideja se higjiena intime u përket vetëm grave është një mit dhe në fakt, edhe burrat duhet t’i kushtojnë po aq rëndësi!

Zona intime është më e ndjeshme se çdo pjesë tjetër e trupit dhe për këtë arsye ka nevojë për një rutinë të veçantë higjienike që është e butë dhe njëkohësisht efektive.

Higjiena intime është thelbësore për mirëqenien seksuale dhe fitnesin, dhe një mungesë kujdesi mund të shkaktojë erëra të pakëndshme, kruajtje, skuqje, puçrra dhe djersë.

Thënë këto, është e qartë se edhe burrat duhet dhe mund të përdorin larës intim për të parandaluar infeksionet që mund të çojnë në komplikime të rënda.

Pastrimi i zones private me sapun nuk këshillohet sepse sapunët janë të ashpër dhe lëkura në atë zonë është relativisht delikate dhe e ndjeshme.

Ndërsa zgjidhni një larës intim, sigurohuni që të jetë i butë, pa kimikate të dëmshme dhe të mos ketë aroma, ngjyra artificiale dhe aditivë sintetikë.

Përveç kësaj, disa këshilla të drejtpërdrejta për të siguruar higjienën intime përfshijnë larjen e rregullt të zonës private gjatë banjës, përdorimin e pecetave personale gjatë udhëtimeve dhe të brendshme që ju lejojnë “të merrni frymë”.

Ashtu si pjesa tjetër e trupit, edhe pjesët intime kanë nevojë për vëmendje dhe kujdes të njëjtë, dhe kjo vlen edhe për gratë, edhe për burrat!


Të Ngjajshme

E mbani mend Bora Zemanin në klipin e këngës së Ermalit dhe Dr.Florit

Jasharaj: Qëndrojmë ende pas kërkesave tona, në janar vendosim për veprimet sindikale

Jeni person i mëngjesit? Nëse po, ju keni një avantazh të panjohur

Leave a Comment