October 4, 2023
Portali Shprehja

A i keni parë trenat më luksozë dhe më të shtrenjtë në botë?

Trenat luksozë , me një nuancë nostalgjie, ofrojnë shërbim dhe rehati superiore ndërsa shikoni pamjet në ndryshim nga rreshti i parë, për një çmim nate që mbulon vërtet të gjitha.

Eksperienca unike e udhëtimit luksoz me tren ndërthur sharmin e së shkuarës me komoditetin dhe komoditetet moderne, shkruan “Punkufer”.

Disa hipin në këta trena vetëm për të ngrënë – sepse  oferta më e mirë gastronomike është një nga bazat e këtyre llojeve të trenave, dhe të tjerë kursejnë një kohë të gjatë për të përjetuar këtë aventurë , në çdo rast një përvojë e pabesueshme është e garantuar për eksploruesit, gustatorët dhe dashamirët në trenat.

Shumë trena luksoz  janë në fakt trena të vjetër të restauruar,  gjë që u jep atyre bukuri shtesë. Ndarjet ose suitat ofrojnë luks absolut – nga linjat dhe ballkonet private te shërbëtorët dhe përvojat ekskluzive si turnetë private të ndonjë gjëje. Ushqimi kryesor, listat kryesore të verërave, mirëqenia, karrocat panoramike dhe gjithçka që mund të mendoni është në dispozicion të pasagjerëve në këto udhëtime. Dhe e gjithë kjo për një çmim prej dy deri në më shumë se 5 mijë euro nata.

Këto janë disa nga trenat më luksozë në botë:

Express Maharajas, Indi

“Maharaji Express” është padyshim një nga trenat më luksozë në botë. Çmimi për një natë është gati 3 mijë e gjysmë euro. Duke ofruar katër turne, Trashëgimia e Indisë, Panorama e Indisë, Shkëlqimi i Indisë dhe Thesaret e Indisë, cilado që të zgjidhni do të filloni një udhëtim mahnitës përmes trashëgimisë dhe kulturës së pasur të Indisë. Treni përbëhet nga 23 vagona, 14 janë vagona për mysafirë, secila e dekoruar ndryshe, nga Art Deco në stilin viktorian, ka dy vagona ngrënie, një vagon me një bar privat… Treni funksionon që nga viti 2010 dhe është i vërtetë mishërim i luksit në shina.

Maharajas’ Express – Foto: Instagram/Maharajas Express

Shtatë yje, Japoni

“Seven Stars” është jo vetëm një nga trenat më luksozë, por edhe një nga trenat më ekskluzivë në botë. Përkatësisht, ai transporton vetëm 28 pasagjerë. Një natë kushton – në varësi të paketës dhe apartamentit që zgjidhni – rreth 5 mijë euro e gjysmë. Ky tren ndërthur bukurinë e natyrës dhe luksin me sharmin e së shkuarës dhe teknologjinë më të fundit. Treni filloi udhëtimin e tij të parë rreth ishullit Kyushu në 2013, dhe mori emrin e shtatë prefekturave të Kyushu dhe shtatë krenarive të këtij rajoni me të cilat prezanton mysafirët e tij: sistemin e trenave, natyrën, burimet e nxehta, fushat e energjisë, historinë. të rajonit, kuzhinën dhe miqësinë e njerëzve Kyushu.

Seven Stars – Foto: Instagram/ Executive Traveler

Venecia Simplon-Orient-Express (Venecia Simplon-Orient-Express), Evropë

Ikona “Venice Simplon-Orient-Express” është një shembull klasik i elegancës së përjetshme dhe treni luksoz më i famshëm në botë. Çmimi i natës prej rreth tre mijë euro do të thotë luks, trajtim mbretëror dhe përvojë përfundimtare gastronomike gjatë gjithë ditës dhe natës, ndërsa Evropa kalon dritaren tuaj nga Londra në Paris në Venecia. VVenice Simplon-Orient-Express e sotme përbëhet nga karroca të restauruara nga treni origjinal, të dekoruara në mënyrë luksoze dhe të pajisura me pajisje moderne dhe të dekoruara në një stil art deco me vëmendje të madhe ndaj detajeve.

Venecia Simplon-Orient-Express (Venice Simplon-Orient-Express) – Foto: Instagram/ Venice Simplon-Orient-Express

Belmond Andean Explorer (Belmond Andean Explorer), Peru

Orient Express i Amerikës së Jugut “Belmond Andean Explorer” në Peru shkon nga Cuzco në Arequipa, përtej Andeve deri në Liqenin Titicaca dhe sigurisht premton gjithë luksin që nënkupton emri i kësaj kompanie. Për shkak të lartësisë, kabinat janë të pajisura me maska ​​dhe bomba oksigjeni dhe çmimi më i ulët për natë është rreth 1500 ose 1800 euro për një kabinë më luksoze. Treni mund të strehojë 48 pasagjerë. Ju mund të rezervoni disa paketa, dhe shumica prej tyre përfshijnë dy netë. Ky tren ndërthur luksin me specialitetet kulturore dhe gastronomike të rajonit

Belmond Andean Explorer (Belmond Andean Explorer) – Foto: Instagram/ belmondandeanexplorer

Rovos Rail, Afrika e Jugut

Rovos Rail është një nga trenat më luksoz në botë. Ajo ofron një udhëtim të paharrueshëm nëpër Afrikën jugore dhe qendrore në disa aranzhime që zgjasin nga 48 orë deri në 15 netë. Rruga më e gjatë e “krenarisë së Afrikës” ju çon në Zimbabve dhe Tanzani. E dekoruar gjithashtu në stilin e viteve 1920 dhe 1930, ka një dhomë ngrënie, një makinë ndenjie, një makinë me tarracë të hapur dhe një bibliotekë, dhe çdo suitë e mysafirëve ka një dhomë ndenjeje dhe banjë private. Funksionon që nga viti 1989 dhe çmimi më i ulët për natë është 1100 euro.

Rovos Rail (Rovos Rail) – Foto: Instagram/ Rovos Rail

Royal Scotsman (Royal Scotsman), Skoci

Treni luksoz “Royal Scotsman” kalon nëpër malësitë skoceze. Është një simbol i luksit mbretëror dhe, gjithashtu në pronësi të Belmond, ofron më të fundit në çdo gjë. Këta trena përfshijnë apartamente të mobiluara në mënyrë luksoze, një sallë pritjeje, një makinë panoramike dhe një makinë restoranti. Çmimi për natë është nga katër mijë euro e më shumë

Royal Scotsman (Royal Scotsman) – Foto: Instagram/ Royal Scotsman

Royal Canadian Pacific (Royal Canadian Pacific), Kanada

“Royal Canadian Pacific” është një tren luksoz, itinerari i të cilit kalon nëpër peizazhe të bukura. Treni është i dekoruar njëlloj si jashtë ashtu edhe brenda, dhe brenda çdo gjë është e rregulluar për relaksim dhe shijim të pamjes. Ka disa rrugë dhe paketa për të zgjedhur, dhe nëse zgjidhni Paqësorin, preritë apo malet, do të keni mundësinë të përjetoni pamjet dhe kulturën lokale gjatë rrugës. Çmimi i një nate është rreth 2700 euro.

Royal Canadian Pacific (Royal Canadian Pacific) Foto: Instagram/Int’l Railway Travelers

.

Të Ngjajshme

Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

Deponia e Nakushtakut prap tymon, dikush e ndez zjarrin natën

admin

Gratë do të lejohen të votojnë për herë të parë në një seancë të Sinodit të Peshkopëve të Kishës Katolike Romak

Leave a Comment