7 C
Skopje
November 20, 2018
Informacione Rajoni dhe Bota

Acari mbërthen Shqipërinë/ Zbuloni fshatin më të ftohtë, ku u arrit temperatura rekord

Që prej së premtes, vendi është mbërthyer nga ngricat dhe temperaturat e ulta. Por, sipas institutit të gjeo-shkencave, temperatura më minimale mëngjesin e së dielës është shënuar në Vermosh në vlerën – 27 gradë celcius, duke shënuar temperaturën më të ulët në gjithë Shqipërinë.

Në qarkun Dibër raportohet se temperatura minimale ka arritur në vlerën – 26 gradë celcius. Prishtina shpalli gjendjen e emergjenës dhe sipas matjeve meterologjike, temperatura minimale të dilën është shënuar –26 gradë celcius.

Për sinpotikatët e diela është dita e fundit me temperatura kaq të ulta në vendin tonë.

Temperaturat e ulta kanë shkaktuar dhe ngrirjen e ujërave të lumit Drin. Siç edhe duket në foto, realizuar sot në zonën e Lezhës, lumi ka ngrirë aq sa akulli mban edhe njerëzit.

Artikuj të ngajshëm

Asafi i dërgon dokumente Fatimes

shprehja

Fillon shit-blerja e duhanit në Maqedoni

shprehja

Planet ogurzeza të qeverisë Zaev

shprehja