May 17, 2021
Portali Shprehja

Afera “pasaportat”, së shpejti duhet të fillojë gjykimi për 11 nëpunësit policorë

Nëpunësit policorë të akuzuar për rastin pasaportat do të gjykohen. Gjykata Penale duhet të caktojë seancë dëgjimore për 11 të pandehurit në këtë rast, pasi prokuroria e Shkupit ngriti aktakuzë kundër tyre. I vetmi i paarritshëm për gjykim është i dyshuari i arratisur Raif Miftari, i cili pretendohet se i ka inkurajuar nëpunësit policor të lëshojnë pasaporta me identitet të njerëzve të tjerë.

Propozimi i prokurorisë sipas sistemit AKMIS do t’i shpërndahet gjykatësit për veprime të mëtejshme dhe kur të caktohet seanca kryesore, palët dhe publiku do të njoftohen – njoftojnë nga Gjykata Penale.

I pari i policisë, Spasovski, në një intervistë për “tv 21”, nuk zbuloi detaje të reja, megjithëse akuza tashmë është ngritur. Ai përsëriti se hetimi do të zgjerohet.

Dhe ajo të arrijë deri atje, të arrijë edhe ku sigurohen provat. Nuk ka më rëndësi se sa lart do të arrijë në hierarkinë e Ministrisë së Brendshme ose ku do të arrijë te njerëzit e tjerë që nuk janë të punësuar në Ministrinë e Brendshme – tha Oliver Spasovski, Ministër i Brendshëm.

Ndërkohë, prokuroria po heton ende se cili nga punonjësit e MPB-së ka lëshuar pasaporta të falsifikuara, sipas hierarkisë së policisë. Prokuroria gjithashtu kërkon informacion cilët punonjës, përveç të pandehurve, kanë qasje në të dhënat personale të qytetarëve që nuk kanë marrë pasaporta. Për më tepër, Prokuroria udhëzoi Ministrinë e Brendshme të kontrollojë nëse dhe kur kriminelët e huaj i kanë përdorur pasaportat e falsifikuara. Për katër vite, 214 pasaporta të tilla janë lëshuan në Ministrinë e Brendshme, kryesisht për personat e kërkuar nga Interpoli.

Igor Stefanovski

.

Të Ngjajshme

Bytyqi, Filipçe, Spasovski dhe Carovska nënkryetarë të LSDM-së

admin

Sanja Llukarevska zëvendëson Sheqerinskën, zgjidhet zëvendëskryetare e LSDM-së

admin

Ndërron jetë një i pastrehë në rrugën “Maqedonia”

admin

Leave a Comment