January 23, 2021
Portali Shprehja

Agnelli ngre alarmin: Futbolli në krizë totale, më e keqja nuk ka ardhur! Në 2 vjet, 4 miliardë euro më pak

“Vlerësimet flasin për një rënie të të ardhurave prej 4 miliardë në dy vitet e ardhshme. Dhe, sipas FIFA, 90% e kësaj humbje do të lidhet me paratë e klubit. Në thelb, më pak para do të qarkullojnë. Do të ketë një “EBITDA” dramatike që do të provojë ose potencialisht mund të provojë të jetë një krizë parash për shumicën e klubeve”.

Presidenti i ECA dhe Juventus Andrea Agnelli analizon kështu pasojat ekonomike të pandemisë për futbollin në Evropë, duke hapur takimin për Asamblenë e 24-të të Përgjithshme të ECA.

Coronavirus, Uefa rimborsa tv con 575 mln. Agnelli: "Perdite per 4 miliardi"

“Besoj se nëse shohim atë që jemi përballur muajt e fundit, jetët që kemi humbur në pandemi, mund të kuptojmë shkallën e asaj që ka ndodhur. Për këtë dua të falënderoj ata që bënë të mundur rinisjen e kampionateve, UEFA, presidentin e saj dhe të gjithë njerëzit në fushë që bënë të mundur përfundimin e sezonit. Shtyrja e Kampionatit Evropian ishte një vendim shumë i guximshëm dhe për këtë falënderoj Ceferin dhe UEFA. Gjithashtu dua të falënderoj FIFA-n që na ndihmoi në kalendarët. Dua të përgëzoj virtualisht Bayern Munchen për fitoren e Ligës së Kampionëve, Sevilla për Europa League, Lyon për Champions Femëror dhe së fundmi Real Madrid për Youth League, e cila përfaqëson të ardhmen, “shpjegoi Agnelli.

8 settembre 2015: Agnelli, si apre la scalata all'Eca | ilbianconero.com

“Ne do të bëjmë më të mirën për familjen e futbollit, e kemi treguar atë në të kaluarën dhe do ta bëjmë në të ardhmen. Jemi të kënaqur që kemi përfunduar kampionatet, e dimë punën që është bërë dhe që do të jetë atje për të vazhduar ta bëjmë atë. Fillimi i sezonit të ri do të jetë i vështirë si brenda ashtu edhe jashtë fushës. Kjo pandemi dhe kjo krizë na kanë treguar problemet në një nivel ekonomik, kështu që ne jemi duke analizuar disa çështje makroekonomike për të ndihmuar klubet që kanë pasur humbje të mëdha. Do të jetë një sfidë e vështirë, ne do të duhet të ndryshojmë mënyrën e funksionimit”.

UEFA e CONMEBOL, un'alleanza per contrastare il grande potere della FIFA

“Ajo që na ka treguar pandemia është një nga elementët në të cilin jam përqendruar gjithmonë, domethënë që rreziqet e ndërmarrjes gjithmonë bien mbi klubet. Vlerësimet flasin për një kolaps të të ardhurave prej 4 miliardë në dy vitet e ardhshme. Dhe, sipas Fifa, 90% e kësaj humbje do të ketë të bëjë me paratë e klubit, për disa elemente. Të gjithë kemi luajtur në stadiume bosh, jo ato që duam të shohim dhe jo vetëm për shkak të atmosferës, por sepse një burim kryesor i të ardhurave është zhdukur plotësisht”.

“Ka pasur marrëveshje të rëndësishme për zbritjet për transmetuesit kryesorë, si në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare. Ne pamë zbritje prej 330 milion në Premier League, 200 milion në Bundesliga, ne jemi në proces të finalizimit të shifrave me UEFA e cila parashikon një ulje prej 575 milion për të drejtat televizive të garave ndërkombëtare, para që nuk do të shpërndahen, e cila do të ndikojë në maja e piramidës sonë”, shtoi ai.

“Pa të ardhura nga stadiumet dhe pa të ardhura nga të drejtat televizive do të thotë që sponsorët do të shkojnë gjithashtu drejt një zvogëlimi, jo vetëm për shkak të ekspozimit të zvogëluar, por edhe për shkak se shumë prej kompanive ende po përjetojnë vështirësi të lidhura me pandeminë. Sipas mendimit tim, do të jetë e vështirë të rishikojmë të njëjtat shifra kur shkojmë të tërheqim marrëveshjet aktuale”.

“Në fund, ndikimi do të jetë gjithashtu në merkato, me vlerësime që flasin për një ulje të vlerave midis 20 dhe 30%. Në thelb, më pak para do të qarkullojnë”.

“Ne jemi akoma në mes të menaxhimit të krizës, e cila nuk ka mbaruar ende. Ne duhet të kuptojmë se çfarë do të thotë kjo ekonomikisht për klubet. Shenjat e kësaj krize do të jenë të thella për të gjithë ne”.

.

Të Ngjajshme

Video: Thuram rikthehet me gol, Dortmundi në tapet

admin

E KRYER: “Faraoni” El Shaarawy kthehet në Serie A dhe i jep fund aventurës në Kinë! Nesër vizitat

admin

Video: Dortmundi në krizë, Mönchengladbach i jep leksione futbolli

admin

Leave a Comment