January 31, 2023
Portali Shprehja

Ajax siguron portierin e ri me 8 mln euro! E blen në La Liga

Përmes një njoftimi për shtyp të publikuar në faqen e tij zyrtare, Ajax njoftoi blerjen e portierit argjentinas të lindur në vitin 1992 Geronimo Rulli nga Villarreali. Portieri ka nënshkruar kontratë deri më 30 qershor 2026 me Harketarët!

“Ajax, Villarreal dhe Gerónimo Rulli kanë arritur një marrëveshje për transferimin e argjentinasit në klub. Kontrata e portierit 30-vjeçar hyn në fuqi menjëherë dhe do të zgjasë për tre sezone e gjysmë, deri më 30 qershor 2026. Marrëveshja i jep Ajax-it mundësinë për të zgjatur edhe për një sezon tjetër.

Klubet kanë rënë dakord për një tarifë transferimi prej 8 milionë euro. Duke përfshirë variablat, kjo shumë mund të rritet në 10 milionë euro. Kontrata e Rulit me klubin spanjoll zgjati deri në mesin e vitit 2024.

Rulli ka lindur më 20 maj 1992 në La Plata të Argjentinës dhe ka pasaportë italiane. Ai bëri debutimin e tij për klubin argjentinas Estudiantes në vitin 2013 ku luajti në akademinë e të rinjve. Më pas, ai luajti për Real Sociedad dhe Montpellier, përpara se të nënshkruante kontratën e tij me Villarreal. Së bashku me Villarrealin, ai fitoi UEFA Europa League në 2021. Rulli është një ndërkombëtar argjentinas dhe ishte portieri rezervë i skuadrës së Argjentinës në vitin 2022, me të cilën fitoi Kupën e Botës.

.

Të Ngjajshme

E BEFASISHME! Kaloi vizitat por te momenti i firmës Isco ndryshoi kushtet. Dështon transferimi në Bundesliga

admin

Orët e fundit “dramatike” | Chelsea-Benfica kanë ngecur te formula dhe jo paratë! Enzo Fernandez kryen vizitat mjekësore…

admin

Jorginho tek Arsenal, por tifozët nuk janë të kënaqur: “Me atë dhe Xhakën kemi…”

admin

Leave a Comment