May 21, 2022
Portali Shprehja

Aktakuzë për korrupsion ndaj ish-ministres së Kosovës

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë ndaj ish-ministres së Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha.

Tact Watches

Hoxha dyshohet se ka kryer veprën penale ‘’Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar’’.

Përveç ministres, për korrupsion po akuzohet edhe Fitim Mustafa, ish-drejtor i Zyrës së Prokurimit në Ministrinë e Integrimeve Evropiane (MIE) dhe Gëzim Dushi, ish-zyrtar i MIE.

Pjesë e aktakuzës është edhe ish-zyrtari shtetëror, E.T, i cili sipas prokurorisë ka ndihmuar në kryerjen e veprën penale “keqpërdorim i detyrës zyrtare”.

Njoftimi i plotë i Prokurorisë:

“Prokurori Speciale njofton se tre të pandehurit me inicialet F.M., Dh.H dhe G.D, në cilësi të personave zyrtarë dyshohet se kanë kryer veprën penale ‘’Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar’’ nga neni 414 paragrafi 2 të KPRK-së. Ndërkaq i pandehuri E.T. dyshohet se ka kryer veprën penale ‘’Ndihmë në kryerjen e veprës penale Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar’’ nga neni 414 paragrafi 2 lidhur me nenin 33 të KPRK-së”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Theksojmë se kjo është hera e dytë që ngritët aktakuzë ndaj ish-ministres, Dhurata Hoxha dhe Fitim Mustafës.

Në të kaluarën, Prokuroria Speciale ngriti aktakuzë ndaj ish-ministres, Dhurata Hoxha, sekretarit të asaj kohe në këtë ministri, Demush Shasha, si dhe ndaj zyrtarëve të tjerë, Nuhi Osmani, Kushtrim Cukaj dhe Fitim Uka.

Të pestë akuzoheshin për “keqpërdorim të autoritetit zyrtar”, shkruan Insajderi.

“Në vitin 2019, taksapaguesit e Kosovës kanë alokuar shumën prej 168,000 eurosh për një kompani mardhëniesh me publikun të quajtur ‘Majorelle PR & Events’ me seli në Paris përmes Ministrisë së Integrimeve Evropiane”, thuhej në njoftimin e Prokurorisë.

Kontrata me ‘Majorelle’ u nënshkrua dhe u negociua në vitin 2018 nga Dhurata Hoxha.

Por, çka thuhej në aktakuzën e ngritur ndaj ish-ministres dhe katër zyrtarëve të tjerë?

Në këtë aktakuzë, thuhej se Hoxha, më 11 maj 2018, sa ishte ministre e Integrimit Evropian, kishte bërë kërkesë te sekretari i përgjithshëm i ministrisë, që kjo ministri të lidhë kontratë me kompaninë “OE Majorelle PR & Events”, në vlerë të 180 mijë euro.

Pastaj, më 21 shkurt të vitit 2019, ajo akuzohet se kishte kërkuar nga sekretari i përgjithshëm, që të vazhdojë kontratën me këtë kompani, në vlerë të 168 mijë eurove.

Ndërkaq, më 24 prill 2019, Hoxha kishte bërë kërkesë te sekretari që MIE të lidhë kontratë me kompaninë “Madison Global Strategies LLC”, në vlerë të 152 mijë e 232 eurove.

Të Ngjajshme

Snajperistja elitare: Cila është dobësia e armikut

admin

U tha se ka vdekur Nazim Bllaca, reagon vëllai i tij – tregon si qëndron e vërteta

admin

Tornado i rrezikshëm godet Gjermaninë, dhjetëra të lënduar dhe dëme të mëdha

admin

Leave a Comment