September 22, 2023
Portali Shprehja

Allegri: Deri me 31 gusht besoj se do të kompletohemi! Mbi Scudetto, Pogba dhe Vlahovic mendoj se…

Duke folur në fund të ndeshjes familjare të luajtur sot në Villar Perosa, trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri bëri një bilanc të gjendjes së skuadrës dhe më gjerë: “Sot është një ditë shumë prekëse, kujton historinë e njëqind viteve të Juventusit dhe lojtarët vijnë këtu dhe kuptojnë se çfarë është Juventusi është i rëndësishëm.

Pasioni, dëshira, sakrificat, të cilat janë të gjitha në ADN-në e Juventusit. Përsa i përket formacionit kemi nja dy lojtarë të lënduar dhe të suspenduar, numerikisht na mungojnë lojtarët por do të ta bëjmë në një farë mënyre.

Tani duhet ta përfundojmë këtë javë në mënyrën më të mirë të mundshme, të përgatitemi sa më mirë për ndeshjen miqësore kundër Atletico Madridit”. Por, a ka nevojë për afrime te tjera nga merkato? Sa larg është skuadra nga Juventusi që prisni në fillim?

“Në nivelin e punës ne kemi punuar mirë, kompania është vigjilente në merkato, por nuk mund të ndryshosh shumë nga një ditë në tjetrën. Me ardhjen e Bremer, Gatti, Pogba dhe Di Maria do të thosha se ka qene një merkato e shkelqyer, per fat te keq ka ishte kjo ngjarje e papritur e Pogbas dhe do te thoja se skuadra eshte konkurruese.

Numerisht duhet, deri me 31 gusht qe skuadra te kompletohet, kemi edhe disa dalje per te bere”. Jeni i bindur nga zgjedhja e Pogbas për të mos bërë operacion?
“Nuk e di, nuk jam mjek dhe besova ato që më thanë. Do të jenë këto pesë javë punë dhe shpresojmë ta kthejmë sa më shpejt”.

A mendoni se keni një ekip më të fortë se vitin e kaluar në vijën startuese? “Le të themi se të tjerët janë forcuar shumë, unë mendoj për Romën. Mendoj se Interi, Milani dhe Roma janë ekipe shumë më të forta se vitin e kaluar, do të duhet të punojmë mirë dhe fitimi i Scudetto-s do të jetë shumë i vështirë pasi do te jene tre muaj të kampionatit në të cilin luajmë shumë, përfshirë edhe kalimin e turit në Champions League”.

Një vit i ri kalimtar për ju, megjithatë, është i paimagjinueshëm. “Nuk më pëlqen të dëgjoj këto gjëra: ne filluam të fitojmë edhe vitin e kaluar, por ka edhe konkurrencën e ekipeve të tjera dhe këtë vit mendoj se është shumë më e lartë se vitin e kaluar”.

Gjendja e Vllahovicit? “Është normale që është mbrapa, nuk ka luajtur asnjë lojë që nga maji. Ka luajtur 45 minuta me Real Madridin, sot ka bërë edhe 45, por duhet të gjejë oraret e lojës, futjet dhe pak qetësi në lojë. 10 ditë përpara në të cilat ai sigurisht do të përmirësohet, atëherë për qendërsulmuesin mjafton të shënojë dhe të përmirësojë gjithçka”.

.

Të Ngjajshme

Juventusi “e braktisi” pas shumë vitesh, shfaqet destinacioni i ri për Cuadrado

admin

“Chelsea është ekipi më i madh në Angli”

admin

PSG tenton goditjen e madhe sulmuese: sfidon Bayern dhe Man United!

admin

Leave a Comment