September 27, 2020
Portali Shprehja

Ami, vetura të cilën mund ta vozisin 14-vjeçarët në Francë

“Ne kemi shitur 500 në dy javët e para”, deklaroi Sylvie Krygier e Citroën në sallën e prodhuesve të makinave, shkruan The Guardian, transmeton lajmi.net.

I klasifikuar si një katërkëndësh i lehtë, Ami është, thotë Citroën, makina është “objekt urban lëvizës”.

Tërësisht elektrik, makina me diametër 2.4 metra i gjatë dhe 1.4m i gjerë, me një shpejtësi maksimale prej 45 km / h (28mph) dhe një distancë prej 75 km (46 milje), ai mund të drejtohet në Francë pa licencë të plotë nga kushdo që është në moshën 14 vjeçare e lart.

Vetura vjen në edicionin bazë gri-dhe-portokalli, si dhe kushton 6,000 euro për t’u blerë tërësisht. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

admin

Google Maps tani shfaq rastet me Covid-19 në zonën tuaj

admin

Tesla pëson ndërprerje të rrjetit duke i lënë pronarët të paaftë të lidhen me makina

admin

Leave a Comment