February 1, 2023
Portali Shprehja

Ancelotti “provokon” Xavin që ankua mbi fushën e stadiumit, pastaj rrëfen: “Fola me Ronaldon, ja çfarë më tha mbi vendimin e tij…”

Përpara finales së Superkupës së Spanjës kundër Barcelonës, Carlo Ancelotti foli për shtypin dhe diskutoi rëndësinë që Real Madridi po i jep këtij trofeu të mes sezonit. Ai tha: “Ne nuk po mendojmë për te fituar 6 trofete qe tani, ne thjesht po kërkojmë të luftojmë në çdo kompeticion dhe çdo ndeshje. Ne ecim hap pas hapi.

Çdo titull është i rëndësishëm në këtë klub, plus trofetë të japin besim për të vazhduar. Ne do të luftojmë për ta fituar këtë, ashtu siç punojmë shumë çdo ditë për të arritur në finale. Ne ndihemi rehat përpara kësaj finale, sepse kemi lojtarë që janë mësuar me këtë lloj presioni”.

Ancelotti për lëndimet e skuadrës. Duke ofruar një përditësim të demtimeve, ai tha: “Përveç dy që qëndruan në Madrid [David Alaba dhe Aurélien Tchouaméni] dhe Lucas Vázquez, të gjithë të tjerët janë rikuperuar mirë. Eduardo Camavinga është mirë dhe unë mendoj se Éder Militão duhet të jetë në gjendje të rikuperohet gjithashtu”.

Ancelotti u pyet për taktikat e përfshira në El Clasicos më të fundit dhe nëse do të mjaftojë intensiteti superior i Real Madridit. Për këtë, ai tha: “Nuk e di nëse intensiteti është mënyra më e mirë për të mposhtur Barcelonën. Për t’i mposhtur ata duhet të bëni shumë gjëra mirë, jo vetëm intensitetin. Duhet të jesh i mirë në mbrojtje, në sulm, në kundërpërgjigje, në menaxhimin e topit dhe duke luajtur përmes reshtave. Ne do të përpiqemi t’i bëjmë të gjitha këto.”

Ancelottit i tha se gjashtë nga nëntë golat e fundit të Real Madridit erdhën nga goditje standarte, përfshirë penalltitë. I pyetur nëse ata po punojnë më shumë për të zhvilluar shanse të hapura loje, ai u përgjigj se ky nuk është fokusi, duke thënë: “Jo, gjëja kryesore për të cilën po punojmë tani është të mbrohemi më mirë. Blloku ishte më i mirë kundër Valencias, megjithëse patëm një gabim pozicionimi me golin e tyre.”

I pyetur për mendimet e tij se si ka qenë Karim Benzema që nga kthimi i tij nga lëndimi, ai tha: “Benzema është kthyer dhe kjo na sjell shumë besim për këtë gjysmë të dytë të sezonit. Skuadra e mbuloi mirë mungesën e tij në gjysmën e parë të sezonit, por tani ai është gati për gjysmën e dytë të sezonit. Mendoj se ai është shumë i motivuar.”

Ancelotti ka thënë tashmë se Real Madrid nuk do të bëjë asnjë nënshkrim në janar, por ai u pyet përsëri dhe u përgjigj: “Kalendari është vërtet i ngarkuar, por ne nuk kemi nevojë të nënshkruajmë lojtarë në tregun e transferimeve.”

Xavi nuk është i kënaqur me fushën e stadiumit ndërkombëtar King Fahd, duke pretenduar se është shumë e vështirë. Ancelotti u pyet për pikëpamjen e tij dhe u përgjigj: “Më pëlqeu fusha. Kjo është një temë që ka krijuar polemika ndër vite dhe nuk dua të them këtu atë që doja të them. Fusha mund të jetë pak e vështirë, por është mirë dhe mund të luash futboll të mirë këtu.

Pasi Cristiano Ronaldo vizitoi stërvitjen e Real Madridit të premten, Ancelotti shpjegoi se si ishte dhe tha: “E pashë Ronaldon dje dhe ai është i lumtur, me të vërtetë i motivuar. Atij i pëlqen vendi. Mendoj se ai po bën mirë dhe mendoj se ai mori vendimin e duhur duke ardhur këtu”.

.

Të Ngjajshme

ABSURDE DHE PATETIKE | Ziyech ka ngecur te zyrat e PSG pa firmosur dot! Chelsea nis 3 herë dokumentet gabim…

admin

12 ORË PA PUSHIM NEGOCIATA! Fernandez-Chelsea, të gjitha detajet e transferimit rekord në Premier. River Plate shkruan historinë gjithashtu…

admin

DETAJET: Refuzohet oferta e fundit nga Barcelona, Amrabat iu lut Fiorentina-s! Katalanasit arrijnë akordin me talentin meksikan

admin

Leave a Comment