October 1, 2023
Portali Shprehja

Antitrupat e krijuar nga infeksioni ose vaksinat janë të mjaftueshme për t’u mbrojtur nga një lloj i ri virusi

Hulumtimet paraprake kanë treguar se antitrupat e krijuar si rezultat i infeksionit ose vaksinat kundër koronavirusit janë të mjaftueshëm për të mbrojtur kundër variantit të ri të Covid BA.2.86, i quajtur “pyrrola”, njoftoi Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kjo është në kundërshtim me vlerësimet e mëparshme të Qendrës nga gushti 2022 se, krahasuar me ato të mëparshme, varianti i ri i koronavirusit mund të shkaktojë infeksion në një masë më të madhe te qytetarët që ishin të sëmurë ose të vaksinuar.

Kompania “Moderna” njoftoi se vaksina e saj kontribuon në rritjen e antitrupave kundër specieve të mutuara me 8.7 herë, raporton “Zëri i Amerikës”.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave pritet të miratojë vaksinat e përmirësuara në ditët në vijim, të cilat duhet të ofrojnë mbrojtje kundër variantit të ri të virusit.

Të dhënat paraprake tregojnë se performanca e vaksinave të reja mund të jetë inkurajuese, thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Agjencia e Shëndetit Publik njoftoi se lloji i ri i Covid-19 nuk ka ndikuar në rritjen e rasteve të reja dhe të shtrimeve në spital në Shtetet e Bashkuara.

.

Të Ngjajshme

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

admin

Zjarr në një klub nate në Spanjë, të paktën 9 të vdekur

Arsyeja e vërtetë e vdekjes së Beethovenit

Leave a Comment