May 16, 2021
Portali Shprehja

Arsovski: Zaev ka pranuar dorëheqjen e Rashkovskit, do të shfrytëzojmë softuerin e tij

-Kryeministri Zoran Zaev e ka pranuar dorëheqjen e Dragi Rashkovskit, bëri të ditur në konferencës e sotme për shtyp zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski, transmeton Alsat. Sipas tij për momentin Qeveria nuk ka zëvendësim për pozitën e Sekretarit për Monitorimin dhe Mbështetjen e Institucioneve në zbatimin e programeve të punës së Qeverisë.

“Dragi Rashkovski ka parashtruar deri tek kryeministri letër me të cilën e njofton se tërhiqet nga funksioni. Ky është vendim personal i tij dhe ai ka këtë të drejtë. Qeveria në disa raste ka inkurajuar institucionet që të kontrollojnë nëse janë shkelur procedurat”, tha mes tjerash Arsovski.

Arsovski theksoi se softueri për siguri në trafik,  që është zhvilluar nga kompania  e Rashkovskit do të vazhdojë të përdoret nga institucionet në vendin tonë.

“Prokurorimi i softuerit është realizuar në procedurë të plotë transparente në përputhje me Ligjin për Furnizime Publike. Institucionet kanë nevojë për këtë softuer për trafik, i njëjti është marrë me çmim të lëshuar në procedurën e tenderimit. Softueri është testuar, punon, është funksional dhe institucionet tona do ta shfrytëzojnë. Përfitime do të kenë qytetarët dhe siguria e tyre”, pohoi Arsovski

.

Të Ngjajshme

Afate të reja për ndërtimin e Bit Pazarit, punimet përfundojnë për dy muaj

admin

Radhë të gjata dhe pritje të shumta në pikat e vaksinimit

admin

Regjistrohet numër rekord i të shëruarve nga koronavirusi

admin

Leave a Comment