June 27, 2022
Portali Shprehja

Artileria moderne që mund të ndryshojë fatin e luftës në Ukrainë: Ja sekreti i armëve Cezar

“Është e vështirë ta godasim këtë zotërinj, por do të shohim se kush mund ta rezistojë më gjatë.”

Tact Watches

Kështu tha Duka i Uellingtonit në betejën e Waterloo-s, kur armët e Napoleonit po qëllonin trupat e tij dhe janë pikërisht këto fjalë që më vijnë në mendje ndërsa lufta në Ukrainë po kalon në një tjetër fazë, dhe tashmë është e fokosuar në Donbas në lindje të vendit.

Phillip Karber është një ish-marins amerikan që tani drejton Fondacionin Potomac, një grup kërkimesh dhe politikash në Virxhinia, dhe i cili viziton rregullisht linjat e frontit të luftës për të studiuar luftimet.
Ai mendon se breshëritë e artilerisë ruse tani janë përgjegjëse për rreth 80% të viktimave të Ukrainës. Shifrat në anën tjetër janë pa dyshim të ngjashme. Kushdo që e fiton këtë duel, prandaj ndoshta do ta fitojë luftën. Dhe Ukraina po mbështetet shumë në armët dhe municionet e sofistikuara që po merr nga Perëndimi, raporton abcnews.al.

Në krye të listës për momentin janë obuset Cezar, i prodhuar nga Nexter, një firmë në Versajë. Kjo mund të lëshojë predha në rreth 40 km, që është 16 km më larg se modeli i mëparshëm i firmës, trf. Deri më tani, Franca ka dërguar një duzinë të sistemeve Cezar, duke u mundësuar ukrainasve të godasin objektivat 50% më larg se sa mund të bënin vetëm disa javë më parë.

Sekreti i armëve Cezar është pjesa e armës ku shpërthen ngarkesa shtytëse. Për të frenuar shpërthimin e këtij shtytësi, ka një “dhomë” që është e ndërtuar nga një aliazh çeliku. Për të ndaluar energjinë nga shpërthimi që del, predhat janë të pajisura me një unazë prej metali më të butë.

Dhe për t’u dhënë predhave më shumë kohë për të fituar shpejtësi, tyta e armës së Cezarit është, pak më shumë se tetë metra. Ka truke të tjera për të rritur diapazonin. Për të shtëna të gjata, përdoret një tjetër pajisje në formë unaze.

Gjatë lëshimit, kjo lëshon gaz që mbush atë që do të ishte një zonë pasuese e presionit të ulët. Kjo zvogëlon turbulencën duke rritur diapozionin në disa kilometra. Disa predha janë gjithashtu të dizajnuara në mënyrë të tillë për të siguruar një “fazë rrëshqitjeje” gjatë lëshimit.

Nexter planifikon të prezantojë një të tillë në 2025. Një qasje shumë më e shtrenjtë është vendosja e motorëve të raketave në predha. Më 31 maj, Amerika njoftoi se do t’i dërgonte Ukrainës sisteme raketash me preçizion të saktë. Sistemi i raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë m142, i njohur si himar, mund të lëshojë një municion të quajtur atacms në një distancë marramendëse prej 300 km.

Ukraina, megjithatë, do të marrë raketa gmlrs me rreze më të shkurtër veprimi. Këto, të cilat kushtojnë rreth 160,000 dollarë, thuhet se mund të godasin një automjet në lëvizje më shumë se 70 km larg. Raketat ruse Smerch dhe Uragan në përdorim të gjerë në Ukrainë nuk janë shumë të sakta por kanë më shumë goditje.

Këto sisteme lëshojnë koka luftarake 280 kg. Britania dhe një vend tjetër, kanë dërguar një sistem të ngjashëm, mlrs, në Ukrainë. Trajnimi i njerëzve për të përdorur këtë lloj sistemesh do të zgjasë tre javë. Por Ukraina nuk ka gjasa të marrë 60 sistemet e raketave që një këshilltar i Volodymyr Zelensky, presidenti i vendit, ka thënë se do të nevojiteshin për të ndaluar përparimin e forcave ruse.

Edhe temperaturat kanë rëndësi. Andrii Moruha, një veteran ukrainas i cili tani punon për Come Back Alive, një organizatë bamirëse lokale që, ndër përpjekjet e tjera, trajnon ekuipazhet në lindje të vendit, thotë se çdo rënie prej 10°C ndikon në një gjuajtje rreth 55 metra nga një gjuajtje 4 km.

Standardi i sotëm i NATO-s për madhësinë e “kapeleve mbrojtësve” është një tjetër plus. Raundet e artilerisë së NATO-s kanë një diametër prej 155 mm, 33 mm më shumë se municionet e gjuajtura nga pjesa më e madhe e trashëgimisë sovjetike të Ukrainës.

Kalibri shtesë përafërsisht dyfishon sasinë e eksplozivit që përshtatet brenda. Nëse tanket ndahen me vetëm dhjetë apo më shumë metra, siç kanë qenë shumë prej Rusisë në këtë konflikt, një predhë e vetme 155 mm mund të fshijë njërën dhe të çaktivizojë dy të tjera.

Pra artileria perëndimore është më vdekjeprurëse se armët e Rusisë, thotë Dr Karber.

Këto kanë ndihmuar gjithashtu inxhinierët të projektojnë municione të veçanta. Ushtritë e NATO-s tani qëllojnë me dhjetëra lloje predhash, duke përfshirë ato të pajisura me siguresa që shpërthejnë pas depërtimit, me qëllim që të shkaktojnë shkatërrim më të madh.

Të Ngjajshme

Sveçla: S’ka asnjë shtetas kosovar duke luftuar në Ukrainë

admin

Analiza e The Times/ Boris Johnson paralajmëroi Macronin në takimin e G7: Mos i krijo Putinit hapësirën për të manipuluar

admin

Kryetari i Preshevës nesër viziton nesër Kadri Veselin në Hagë

admin

Leave a Comment