15.1 C
Skopje
June 19, 2019
Tech

Avioni “V” do të testohet këtë tetor

Tact

Koncepti është zhvilluar në Delft Technology University të Holandës, dhe financohet nga KLM.

E veçanta e këtij avioni, i cili i hap krahët po aq sa të tjerët, është se udhëtarët do të ulen pikërisht te krahët.

Avioni do të mbajë rreth 314 udhëtarë te krahët, hapësirë që tani qëndron bosh, dhe pritet të konsumojë 20% më pak karburant.


Top Channel

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Vendet më të fuqishme të BE-së bashkojnë forcat që të ulin varësinë nga SHBA

shprehja

Presion amerikan mbi gjigantin kinez “Huawei”

shprehja

Videot deepfake mund të ‘nxisnin’ trazira të dhunshme shoqërore

shprehja