September 29, 2023
Portali Shprehja

BBC: Mbi 30 mijë ushtarë rusë janë vrarë në luftën kundër Ukrainës

Sipas raportit të fundit të gazetarëve të shërbimit rus të BBC-së dhe uebsajtit të gazetarisë investigative Mediazona, 32.164 ushtarë rusë janë vrarë në luftën në Ukrainë.

Emrat e 32.164 ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë u identifikuan, nga mediat në fjalë, në bashkëpunim me një grup vullnetarësh. Nga këta, të paktën 1,910 rusë u vranë gjatë kundërsulmit të Ukrainës.

Të burgosurit përbëjnë kategorinë më të madhe të viktimave, raporton BBC, duke vënë në dukje se ka regjistruar emrat e 6073 të burgosurve të dënuar, shumica e të cilëve luftonin në radhët e grupit mercenar ‘Wagner’.Të rekrutuarit janë në vendin e dytë për nga numri i viktimave. Janë identifikuar 3613 të vrarë.

Sipas të dhënave janë vrarq 2440 komandantë, ndërsa janë vrarë 40 oficerë./abcnews.al

.

Të Ngjajshme

Turqia nis furnizimin me gaz natyror për Moldavinë

Zbulohet kush e vendosi tritolin te lokali i Noizy-t

(VIDEO) Sulm me armë në Roterdam, disa të vdekur dhe të plagosur

Leave a Comment