January 22, 2021
Portali Shprehja

Berisha: Marrëveshja në Washington një ditë historike për Kosovën dhe kombin shqiptar

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka cilësuar si një ditë historike për Kosovën dhe kombin shqiptar, nënshkrimin e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë.

Berisha përmes një postimi në Facebook ka thënë se marrëveshja do të shënojë një kthesë të madhe bashkëpunimi mes dy vendeve.

Postimi i tij i plotë:

Berisha: Miq, sot pasdite u firmos ne Washington ne Shtepine e Bardhe nga Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe Kryeministri i Kosoves, Avdullah Hoti marreveshja per normalizimin e marredhenieve ekonomike te Kosoves me Serbine. Kjo marreveshje eshte nje arritje historike per Kosoven dhe kombin shqiptar dhe nje sukses i padiskutueshem i diplomacise se SHBA dhe personalisht e presidentit Donald Trump dhe perfaqesuesve te tij.

Marreveshja do shenoje nje kthese te madhe ne marredheniet dhe bashkepunimin ekonomik midis Kosoves dhe Serbise por edhe ne bashkepunimin dhe stabilitetin rajonal. Me kete rast le te urojme ne perzemersisht qeverine dhe popullin e Kosoves dhe te shprehim mirenjohjen tone me te thelle SHBA dhe presidentit Donald Trump per rolin e tyre percakues ne arritjen e kesaj marreveshje historike.

Të Ngjajshme

Yllka Gashi: Menoni mirë kujt po ja qitni “kokrrën” më 14 Shkurt!

admin

Angela Merkel: ‘kjo pandemi është katastrofa e shekullit’

admin

Fauci: SHBA-ja do t’i bashkohet programit COVAX për shpërndarjen e vaksinave

admin

Leave a Comment