September 27, 2021
Portali Shprehja

Bllokohet faqja në internet e udhëheqësit të opozitës ruse Aleksei Navalni – Iliria News Agency

Zyrtarët rusë kanë bllokuar qasjen në faqen e internetit të udhëheqësit të burgosur të opozitës, Alexey Navalny dhe në dhjetëra faqe të tjera të drejtuara nga aleatët e tij.

Rregullatori rus i internetit, Roskomnadzor tha se bllokoi navalny.com së bashku me faqet e tjera me kërkesë të prokurorit të përgjithshëm. Në mesin e faqeve të bllokuara është faqja në internet e strategut të Navalnit, Leonid Volkov, ajo e Fondacionit Navalni për Luftimin e Korrupsionit dhe ajo e sindikatës Aleanca e Mjekëve, që mbështetet nga Navalni.

Masa vjen përpara zgjedhjeve parlamentare të shtatorit, dhe konsiderohet si pjesë kryesore e përpjekjeve të Presidentit Vladimir Putin për të rritur mbështetjen përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024. Muajin e kaluar, një gjykatë ruse i shpalli “ekstremiste” organizatat e lidhura me Navalnin, duke ndaluar veprimtaritë e tyre dhe duke u mohuar njerëzve të lidhur me ato të drejtën për të kandiduar për poste publike.

Navalni është kritiku më i njohur i Putinit dhe organizata e tij ka punuar për të zbuluar rastet e korrupsionit në Rusi. Ai aktualisht po vuan një dënim me 2.5 vjet në burg për shkeljen e rregullave të lirimit me kusht të lidhura me një dënim për evazion fiskal të vitit 2014, që ai thotë se ishte i motivuar politikisht.

Navalni ka akuzuar Kremlinin se është përpjekur ta helmonte atë me një agjent nervor. Qeveria ruse i ka mohuar këto akuza. Arrestimi dhe burgosja e tij në fillim të këtij viti ndezi një valë protestash në të gjithë Rusinë dhe u dënua nga vendet perëndimore./VOA

Top Channel

Të Ngjajshme

Talebanët, u japin urdhër berberëve: Mos u shkurtoni mjekrën burrave!

Vuçiq: Ekziston ideja për ta mbyllur Konçulin dhe për ti izoluar shqiptarët e Bujanocit dhe Preshevës

Tanket e avionët serbë drejt Kosovës, deputeti shqiptar akuzon Ramën

Leave a Comment