March 29, 2023
Portali Shprehja

BOTËRORI: Real Madrid në finale, likuidon Al-Ahly me poker! Realizon edhe talenti i ri pas pak sekondash në fushë (PAMJET)

Real Madridit luajti sonte ndaj Al Ahly gjysmëfinalen e dyte te Kupës së Botës për Klube dhe arriti fitoren 4-1 me golat e Vinicius, Valverde, Rodrygo dhe Arribas. Ndeshja u zhvillua në “Prince Moulay Abdellah Stadium” në Marok dhe nisi ne orën 20:00.

Pjesa e pare ka qene ne ekuiliber por sigurisht ishte nje gabim i mbrojtjes se ekipit Al Ahly per t’i hapur rrugen golit te vetem te Vinicius Jr. Ai ka perfituar nga shperqendrimi dhe dalja huq e mbrojtesit duke shkuar perballe portierit dhe duke e ngritur parabole per te dhene keshtu avantazhin te Real Madrid qe ka mbyllur 45′ e para ne avantazh.

GOLI I VINICIUS JR – VIDEO

Pjesa e dyte a nisur mire per Real Madrid qe pasi ka pare porten t’i rrezikohet, megjithate, ka gjetur ne kundersulm golin e dyte. Vinicius niset drejt portes kundershtare dhe godet por portieri pergjigjet. Topi kthehet aty ku Valverde i qete driblon mbrojtesin dhe shenon…

GOLI I VALVERDE – VIDEO

Por, megjithate, Al-Hilal nuk hoqi dore dhe do te ishte nje penallti e shenuar nga Maloul ajo qe do te rihapte sfiden, teksa 4 minuta nga fundi i kohes se rregullt me VAR arbitri akordoi edhe nje penalltiper Real Madrid, por nga pika e bardhe Modric gaboi duke u hipnotizuar nga portieri kundershtar.

PENALLTIA E AL AHLY – VIDEO

PENALLTIA E PRITUR E MODRIC – VIDEO

Megjithate goli i trete do te vije ne shtese me nje super aksion nga Rodrygo dhe Ceballos, qe me thember asiston per brazilianin i cili nuk fal perpara portes kundershtare duke vulosur 1-3 dhe duke siguruar bileten ne finale… Do te kete gezim edhe per te riun Sergio Arribas, i sapofutur dhe pjese e Real Madrid Castilla.

GOLI I SERGIO ARRIBAS – VIDEO

GOLI I RODYGO – VIDEO

Kujtojme qe finalisti tjeter eshte skuadra e Al-Hilal pasi ka eliminuar krejt ne menyre surprize diten e djeshme ekipin e njohur brazilian, fitues te Kupes Libertadores, Flamengo, ne nje ndeshje emocionuese…

Formacionet zyrtare: Al Ahly: El Shenawy; Maaloul, Metwally, Abdelmonem, Hany; Afsha, Dieng, El Soulia, Abdelkader; El Shahat, Sherif. Real Madrid: Lunin; Nacho, Alaba, Rudiger, Camavinga; Kroos, Tchouameni, Modric; Fede Valverde, Rodrygo, Vinicius.

.

Të Ngjajshme

Arteta i thurr elozhe: Ky është lojtari kyç i Arsenal këtë sezon, po na jep titullin

admin

Inter, Onana “kyç” portën në Europë e zbulon objektivin: Dua të fitoj… gjithçka

admin

Nuk përmbahet më babai i Ansu Fati: Po të ishte në dorën time, do ta largoja nga Barça. Djali meriton shumë më tepër

admin

Leave a Comment