April 2, 2023
Portali Shprehja

Bubevski: PTHP-ja nuk mund të procedoj për mbikëqyrjen e korridoreve 8 dhe 10-d

Shefi i Prokurorisë Themelore Publike (PTHP) në Shkup, Gavrill Bubevski i ftuar në emisionin “360 Gradë” në Alsat, tha se PTHP-Shkup nuk mund të procedoj në bazë të denoncimit lidhur me dyshimet të cilat gjatë kësaj periudhe u paraqitën në opinion, dhe që kanë të bëjnë me përzgjedhjen për mbikëqyrje të ndërtimit të autostradave nga Korridoret 8 dhe 10-d, gjegjësisht për kredibilitetin e disa firmave dhe mënyrën e përzgjedhjes së tyre.
“PTHP-Shkup, sipas Ligjit për Prokurori Publike nuk procedon ndaj lëndëve në të cilat lëndë për

“Prokuroria Publike nuk ka të drejtë ligjore të veproj mbi lëndë ose vepra që kanë të bëjnë me prokurimet publike. Referuar Ligjit kjo kompetencë bie mbi Prokurorinë Për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit”, tha Bubevski. /Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

Mediat spanjolle për suksesin e Shqipërisë në minifutboll

Trajneri i Çellsit pranon: Duhet të shesim!

Kilian Mbape, vendos të ardhmen në ditët në vijim

Leave a Comment