September 22, 2023
Portali Shprehja

Bukë e gatuar në shtëpi me kefir: Qëndron e freskët deri në pesë ditë

Krokante nga jashtë, e butë nga brenda.

Kefiri, si maja e bukës, është treguar se është perfekt për të gatuar edhe këtë bukë.

– 80 g miell
– 250 gr miell për brumin e ngjeshur
– 100 gr miell fara kungulli
– 100 g miell thekre
– 50-100 g miell integral
– 1 lugë çaji kripë
– 300 ml ujë

Gatimi:

Kefirin dhe miellin i trazoni mirë dhe në temperaturë dhome, të mbuluar me folie transparente, duhet ta lini të qëndrojë për 24 orë.

E tundni brumin lehtë në letër për pjekje të lyer me vaj, e rrotulloni pak dhe e vendosni në një kallëp të gjatë dhe e lini të “pushojë” për 30 minuta.

Piqeni 15 minutat e para në 200 gradë celsius dhe më pas në 180 gradë për 25 minuta të tjera, me një enë me ujë në fund të furrës.

Hiqeni bukën nga kallëpi pas pjekjes dhe lëreni të ftohet.

.

Të Ngjajshme

Ukraina merr përgjegjësinë për sulmin në selinë e flotës së Detit të Zi

Humbni përqendrimin tuaj? Truku i thjeshtë në 5 minuta që e rikthen atë

Shqipëri: Nga 2024-a, ata që fitojnë para nga TikToku do të paguajnë taksa

Leave a Comment