September 26, 2020
Portali Shprehja

Bumçi jep mesazhin e fortë: Greqia nuk zgjerohet dot 12 milje në detin e Shqipërisë

Ish-ministri i Jashtëm, Aldo Bumçi, deklaron se Greqia nuk mund të zgjerohet 12 milje në hapësirën detare shqiptare.

“Greqia nuk mund të zgjerohet 12 milje në hapësirë detare shqiptare. Vetë Zaganjori thotë se me Italinë dhe Egjiptin, Greqia ka përdorur parimin e barazlargimit, i njëjti parim që u bazua marrëveshja jonë e 2009.

Pra marrëvesha e 2009, ndryshe nga çfarë thonin pseudoekspertët që thoshin ka qenë tradhëti kombëtare, del që paska qenë e bazuar në të drejtën ndërkombëtare. Nuk ka shpikur diçka Shqiëpria për të cënuar veten e saj.

Ne do ta kishim zgjidhur tashmë në një gjykatë ndërkombnëtare. Greqia ka interes të mbyllë të gjitha çështjet me vendet e tjera që të lërë vetëm çështjen me Turqinë, Shqipëria nuk mund të bëhet pjersë në këtë çështje. Momentin që kryeministri grek deklaron shtrirje me 12 milje, kryeministri shqiptar nuk duhet të dalë të bëjë batuta”, tha ai për Ora News.

Të Ngjajshme

Dallaveret e Vuçiqit, para amerikanëve ndryshe, në Beograd paralajmëron skenarin e zi për Kosovën

admin

Pasojat e motit të keq në Bulqizë, rrëzohet disa pemë dhe shkëputet energjia elektrike

admin

Publikohet urdhër arresti ndaj Hysni Gucatit, dyshohet për tri raste

admin

Leave a Comment