June 27, 2022
Portali Shprehja

Çështja “De Jong” | United “i bezdisur” nga Barcelona, katalanasit motivohen duke fajësuar La Liga. Ten Hag jep ok për blerjen e Anthony

Barcelona ka fajësuar rregullat e rrepta financiare të La Liga-s për qëndrimin e tyre të ashpër të negociatave ndaj Frenkie de Jong gjatë bisedimeve të transferimit me Manchester United, kanë thënë burimet për ESPN.

United dëshiron të tërheqë De Jong këtë verë, ndërsa Barcelona dëshiron ta lërë mesfushorin të largohet për të mbledhur para për të financuar biznesin e tyre të transferimeve përpara sezonit të ardhshëm.

Tact Watches

Drejtuesit e Old Trafford po kërkojnë që madhësia e tarifës të pasqyrojë faktin që Barcelona dëshiron të shkarkojë lojtarin, por burimet i kanë thënë ESPN se gjigantët spanjollë kanë këmbëngulur se duart e tyre janë të lidhura nga La Liga.

Ata tashmë janë subjekt i kufizimeve financiare pasi kanë shkelur kufirin e pagave të tyre dhe si të tillë mund të riinvestojnë vetëm një të tretën e asaj që bëjnë në transferime ose të kursejnë në paga përsëri…

Barcelona, ​​sipas burimeve të njohura me negociatat, po e përdor këtë çështje për të rritur ofertën për të kaluar 73 milionë euro që i pagoi Ajax-it për De Jong në 2019. United, megjithatë, do të preferonte të shpenzonte një tarifë bazë prej 50-60 milionë sterlina dhe janë të vetëdijshëm se duke rënë dakord për një shumë dukshëm më të lartë do të pengonte përpjekjet për të shpenzuar në fusha të tjera të skuadrës.

Burimet i kanë thënë ESPN se klubi po punon për një buxhet neto të shpenzimeve prej 100-150 milionë sterlina. Erik Ten Hag dhe drejtori i futbollit John Murtough kanë prioritizuar një mesfushor qendror si objektivin e tyre kryesor këtë verë.

De Jong është zgjedhja e parë dhe Christian Eriksen shihet si një opsion shtesë dhe jo si alternativë. United ka bërë të ditur se janë të interesuar për Eriksen, i cili është një agjent i lirë, por burimet i kanë thënë ESPN se ai do të preferonte të qëndronte në Londër pas një periudhe në Brentford sezonin e kaluar. Tottenham, ku ai luajti midis 2013 dhe 2020, mbetet destinacioni i tij më i mundshëm.

Përveç nënshkrimit të një mesfushori, United është gjithashtu në treg për një sulmues të gjithanshëm që mund të luajë në një numër pozicionesh në vijën e parë.

Anësori i Ajax, Antony është një nga objektivat kryesore dhe burimet i kanë thënë ESPN se ka shpresë se një tarifë prej 40 milionë eurosh mund të bihet dakord me ish-klubin e Ten Hag.

22-vjeçari brazilian ka shënuar 22 gola në 79 ndeshje për Ajax që kur erdhi nga Sao Paulo në vitin 2020. Ndërkohë, Barca dhe Manchester City njoftuan se do të përballen me njëri-tjetrin në një ndeshje bamirësie më shumë se dy javë pas sezonit të ri të Premier League.

Skuadra e Pep Guardiolës do të udhëtojë në Camp Nou më 24 gusht për një miqësore e cila do të mbledhë fonde për ndërgjegjësimin për Sklerozën Laterale Amyotrofike (ALS). Është për nder të ish-lojtarit dhe ndihmës trajnerit të Barcelonës. Juan Carlos Unzue i cili u diagnostikua me ALS dy vjet më parë.

.

Të Ngjajshme

Norvegji | Portieri realizon eurogol me roveshatë! (Pamjet)

admin

ZYRTARE | Arsenali bën super transferimin. Detajet dhe motivi pse Arteta këmbënguli

admin

Takim sekret në Portugali nga Jorge Mendes për transferimin e Ronaldo-s! The Athletic zbulon prapaskenat

admin

Leave a Comment