October 1, 2023
Portali Shprehja

Çfarë do të thotë nëse skuqeni kur pini alkool?

Skuqja e faqeve kur pini alkool nuk është një dukuri e rrallë. Por nëse jeni shumë i kuq si reagim ndaj alkoolit, ka arsye për shqetësim.

Alkooli nuk është i mirë për shëndetin tonë. Ju mund të bëheni të varur dhe kjo e helmon trupin edhe pse një gotë verë është zbuluar se ka një efekt pozitiv.

Është e rëndësishme të merrni përgjegjësi kur pini, të mos e teproni dhe të mos pini rregullisht. Megjithatë, efektet anësore të skuqjes së shkaktuar nga alkooli janë si më poshtë:

– Lëkura e kuqe
– Nauze
– Dhimbje koke
– Rritje e rrahjeve të zemrës.

Këto simptoma shkaktohen nga një rritje e acetaldehidit në trup, i cili është një formë kancerogjene kur alkooli metabolizohet në mëlçi.

Zakonisht konvertohet shpejt në acetat, por te njerëzit me këtë problem zgjat pak më shumë. Kjo lidhet me një rrezik më të lartë të kancerit të fytit dhe gojës. Duhet të theksohet gjithashtu se skuqja gjatë pirjes së alkoolit zakonisht trashëgohet gjenetikisht .

.

Të Ngjajshme

Arsyeja e vërtetë e vdekjes së Beethovenit

Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Dua Lipa në filmin kinematografik, sëbashku me John Cena

Leave a Comment