September 29, 2023
Portali Shprehja

Çfarë duhet të hani kur shpirti kërkon një ëmbëlsirë?

Hulumtimet tregojnë se disa lloje ushqimesh mund të ndihmojnë në plotësimin e dëshirave për ëmbëlsirat dhe sheqerin, dhe rekomandohet të konsumoni ushqime të tilla si fruta, fara ose ujë.

Ka shumë mite rreth asaj që shtyp dëshirat për sheqer, por vetëm disa janë mbështetur nga kërkimet. Me kaq shumë thashetheme se çfarë mund të kënaqë dëshirat, është e vështirë të dihet se cilat ushqime janë më të mira për të ngrënë kur dëshironi një ëmbëlsirë.

Megjithatë, hulumtimet tregojnë se disa ushqime të tilla si frutat, uji ose farat mund të jenë zëvendësues adekuat për të reduktuar dëshirat tuaja për sheqer.

Fruta

Frutat janë një burim i shkëlqyer i fibrave, të cilat mund të ndihmojnë në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak. Pasi ndoqën 3,518 australianë për 12 vjet, studiuesit zbuluan se konsumimi i një sasie të moderuar frutash lidhej me një rrezik 36% më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2, sipas një studimi të qershorit 2021 të botuar në Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Lloji i sheqerit në fruta quhet fruktozë, dhe fruktoza është treguar të ketë pak efekt në sheqerin në gjak kur merret me moderim, sipas një studimi të qershorit 2009 të botuar në Journal of Nutrition, dhe për shkak të fibrave, nuk do të shkaktojnë një rritje të madhe të sheqerit në gjak.

Manaferrat si mjedrat, manaferrat dhe boronicat mund të jenë një burim i shkëlqyeshëm i lëndëve ushqyese, por ato gjithashtu mund t’i kënaqin ato dëshira.

Uji

Nëse nuk keni pirë ujë për një kohë, mund të filloni të dëshironi diçka të butë, edhe nëse nuk jeni të uritur. Etja dhe dehidratimi shpesh ngatërrohen si uria dhe mund të çojnë në dëshirat për sheqer. Pirja e më shumë ujit shoqërohet me më pak dëshira për ushqim dhe ndjenja urie, sipas një studimi të tetorit 2018 të botuar në Physiology & Behavior.

Çamçakëz

Përtypja e çamçakëzit është e lidhur me uljen e dëshirave për ushqime të ëmbla dhe të kripura, sipas klinikës Mayo. Për sa kohë që nuk përmban sheqer, çamçakëzi sugjerohet si një mënyrë e shpejtë për të reduktuar dëshirat.

Sipas një studimi të majit 2007 të botuar në Appetite, është zbuluar se çamçakëzi mund të shtypë oreksin, veçanërisht dëshirat dhe madje të ndihmojë njerëzit të hanë më pak ushqime të pashëndetshme.

Një perime

Zarzavatet me gjethe si spinaqi, brokoli dhe lakra jeshile përmbajnë tilakoide – të cilat studimet tregojnë se mund të reduktojnë dëshirat. Ngrënia e më shumë tilakoideve zvogëloi konsumimin e ushqimeve të ëmbla dhe dëshirat për ushqime të ëmbla tek pjesëmarrësit, sipas një studimi të gushtit 2015 të botuar në Appetite.

Farërat

Farat janë përgjithësisht fibroze dhe përmbajnë yndyrna dhe proteina të shëndetshme, ndaj përshtaten me kriteret. Finoku ka një erë aromatike dhe mund të ndihmojë tretjen, kështu që përtypja e farave të koprës mund të ndihmojë në uljen e dëshirave. Megjithatë, efekti i farave të koprës në dëshirat për sheqer nuk është hulumtuar plotësisht.

Farat Chia janë një burim i shkëlqyer i fibrave dhe yndyrave omega-3 dhe kur hamë diçka me to, ajo grumbullohet në stomak, duke na bërë të ndihemi më të ngopur.

.

Të Ngjajshme

Si testet e gjakut mund t’i shpëtojnë njerëzit nga ataku në zemër

Si ndikon kafja tek dhimbja e kokës – Cila është doza e saktë ditore që ju duhet të konsumoni

Shenjat që na tregojnë se trupi ka nevojë për pushim

Leave a Comment