June 20, 2021
Portali Shprehja

Çfarë është Hamas, grupi që sundon Gazën? – Iliria News Agency

Emri është shkurtim i Lëvizjes Islamike të Rezistencës. Sipas statusit të saj ajo është e angazhuar për shkatërrimin e Izraelit.

Hamasi fillimisht kishte dy qëllime: luftën me Izraelin nga njëra anë dhe ofrimin e programeve të mirëqenies sociale nga ana tjetër. Por që nga viti 2005, kur Izraeli tërhoqi trupat e tij nga Gaza, Hamas është angazhuar gjithashtu në procesin politik palestinez. Grupi fitoi zgjedhjet legjislative në 2006.

Që nga ajo kohë militantët në Gaza kanë zhvilluar tre luftëra me Izraelin, i cili së bashku me Egjiptin ka vendosur një bllokadë për të izoluar Hamasin dhe për të bërë presion që të ndalen sulmet.

Për disa vende, Hamasi njihet si një grup terrorist informon dritare.net. Ndër to nga Izraeli, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar, informon dritare.net. Hamasi ishte grupi kryesor palestinez që kundërshtoi marrëveshjet e paqes të nënshkruara në fillim të viteve 1990 midis Izraelit dhe Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), organi që përfaqësonte shumicën e palestinezëve.


Bomba vetëvrasëse

Në shkurt dhe mars 1996, Hamas kreu disa sulme vetëvrasëse me autobusë, duke vrarë gati 60 izraelitë, në shenjë hakmarrjeje për vrasjen në dhjetor të 1995 të prodhuesit të bombave të Hamasit Yahya Ayyash.

Rreth viteve 2000, informon dritare.net, Hamasi fitoi pushtet dhe ndikim ndërsa Izraeli goditi Autoritetin Palestinez, të cilin e akuzoi për sulme vdekjeprurëse. Hamasi ndërtoi klinika dhe shkolla, të cilat u shërbenin palestinezëve që nuk kishin mbështetje nga Autoriteti Palestinez i korruptuar dhe joefikas, i dominuar nga grupi Fatah.

Në mars dhe prill 2004, udhëheqësi shpirtëror i Hamasit Sheik Ahmed Yassin dhe pasardhësi i tij Abdul Aziz al-Rantissi u vranë në sulmet e raketave izraelite në Gaza. Kur Hamasi shënoi një fitore të madhe në zgjedhjet parlamentare Palestineze në 2006, u krijua faza për një luftë të hidhur për pushtet me Fatah. Hamas u rezistoi të gjitha përpjekjeve për ta bërë atë të nënshkruajë marrëveshjet e mëparshme Palestineze me Izraelin, si dhe të njohë legjitimitetin e Izraelit dhe të heqë dorë nga dhuna.

Karta e vitit 1988

Karta e Hamasit e përcakton Palestinën historike, përfshirë Izraelin e sotëm si tokë islamike dhe përjashton çdo mundësi paqeje me shtetin hebre. Dokumenti gjithashtu në mënyrë të përsëritur bën sulme ndaj hebrenjve si popull. Në vitin 2017, Hamas prodhoi një dokument të ri politik duke rishikuar disa nga pozicionet e grupimit dhe duke zbutur gjuhën e përdorur.

Sërish nuk përmendej njohja e Izraelit, por zyrtarisht u pranua krijimi i shteti të përkohshëm palestinez në Gaza, Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor. Dokumenti thekson gjithashtu se lufta e Hamasit nuk është me hebrenjtë, por me agresorët. Izraeli tha se grupi ishte “duke u përpjekur të mashtrojë botën”, informon dritare.net.

Si rezultat, qeveria e re e udhëhequr nga Hamasi iu nënshtrua sanksioneve të ashpra ekonomike dhe diplomatike nga Izraeli dhe aleatët e tij në Perëndim. Pasi Hamasi dëboi forcat besnike të Fatah nga Gaza në 2007, Izraeli shtrëngoi bllokadën e tij në territor, por sulmet me raketa palestineze dhe sulmet ajrore izraelite vazhduan. Izraeli e konsideron Hamasin përgjegjës për të gjitha sulmet që vijnë nga rripi. Në dhjetor 2008, ushtria izraelite nisi Operacionin Cast Lead për të ndaluar sulmet me raketa. Më shumë se 1,300 palestinezë dhe 13 izraelitë u vranë gjatë konfliktit 22-ditor.

Izraeli përmendi të njëjtën arsye për fillimin e Operacionit Shtylla e Mbrojtjes në nëntor 2012, e cila filloi me një sulm ajror që vrau Ahmed Jabari, komandanti i Brigadave Qassam. Rreth 170 palestinezë – kryesisht civilë – dhe gjashtë izraelitë vdiqën në tetë ditë luftime, informon dritare.net.

Sulmet në Gaza rifilluan përsëri në mes të qershorit 2014 kur Izraeli arrestoi shumë anëtarë të Hamasit në të gjithë Bregun Perëndimor ndërsa po kërkonte tre adoleshentë të vrarë izraelitë. Në fillim të korrikut, Hamas mori përgjegjësinë për sulmin me raketa ndaj Izraelit. Të nesërmen, ushtria izraelite filloi një ofensivë të quajtur Operation Protective Edge për të shkatërruar raketa dhe tunele ndërkufitare të përdorura nga militantët.

Të paktën 2,251 palestinezë, përfshirë 1,462 civilë, u vranë gjatë konfliktit 50-ditor. Nga ana izraelite, u vranë 67 ushtarë dhe gjashtë civilë./Burimi: BBC/

Të Ngjajshme

Shqipëria është gati, Brukseli nuk e ka të qartë – Iliria News Agency

admin

Kurti javën e ardhshme takohet me Macron në Paris – Iliria News Agency

admin

“Mos ti fus hundët” në Mal të Zi, jemi shtet i pavarur – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment