January 31, 2023
Portali Shprehja

Çfarë ndodh me trupin tuaj, kur merrni shpesh multivitamina?

Suplementet ushqimore multivitamine kanë një efekt pozitiv në uljen e ankthit, forcimin e imunitetit dhe rritjen e ndjenjës së energjisë, por gjithsesi duhet të keni kujdes me përdorimin e tyre.

Marrja e përditshme e suplementeve dietike multivitamine është bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit, veçanërisht në mesin e njerëzve me një mënyrë jetese të shpejtë, të cilët nuk kanë kohë për të përgatitur vakte të shëndetshme në shtëpi.

Suplementet ushqimore multivitamine përfshijnë komponime të vitaminave dhe mineraleve të ndryshme që gjenden në kombinime që i përshtaten nevojave specifike të individit, si ato për imunitet më të mirë, përqendrim, efekt në oreks, rritje të energjisë etj. Kohët e fundit, ata me një përqindje të shtuar të vitaminave C dhe D dhe acideve të shëndetshme omega-3 kanë qenë të njohura.

Por a kemi vërtet nevojë për to dhe çfarë ndodh realisht kur i konsumojmë çdo ditë?

“Për shumicën e njerëzve, suplemente të tilla diete nuk janë aspak të nevojshme, sepse të gjitha vitaminat i marrin nga dieta e tyre. Ato rekomandohen për të moshuarit dhe njerëzit që kanë oreks të reduktuar, zakone të këqija të të ngrënit ose janë në një gjendje specifike mjekësore, si shërimi nga një sëmundje ose shtatzënia”, shpjegon Dr Kelsey Lorenz.

Vitamina C është vërtetuar se forcon imunitetin dhe ndihmon në luftimin e ftohjes, viruseve dhe sëmundjeve më të rënda. Përveç kësaj, është një antioksidant, që do të thotë se ndihmon në pastrimin e trupit nga substancat e dëmshme që mund të shkaktojnë sëmundje.

Për imunitet më të fortë konsumohet edhe vitamina D sepse rregullon punën e mëlçisë dhe mungesa e saj shkakton inflamacione të ndryshme që mund të çojnë në sëmundje kronike. Është ndër vitaminat që rekomandohet të merren si suplement ushqimor sepse është e vështirë të merren sasitë e rekomanduara vetëm nëpërmjet dietës.

Përveç efekteve pozitive në imunitet, multivitamina kanë një efekt pozitiv në gjendjen e përgjithshme mendore dhe fizike pasi krijojnë një ndjenjë vitaliteti.

“Njerëzit që i konsumojnë mund të përjetojnë një rritje të energjisë. Kjo vlen sidomos për rastet që më parë kanë pasur mungesë të disa vitaminave, por nuk ka asnjë garanci për këtë efekt”, thotë mjekja Melissa Mitri.

Ato zvogëlojnë ndjenjat e ankthit dhe përmirësojnë funksionet mendore

Çështjet e shëndetit mendor janë bërë një temë e nxehtë vitet e fundit, me një numër në rritje të njerëzve që raportojnë probleme me ankthin dhe depresionin. Hulumtimet e fundit kanë vërtetuar se multivitamina, veçanërisht vitamina D, mund të ndihmojnë me këtë.

Ato gjithashtu kanë një efekt pozitiv në vështirësitë në të mësuar dhe fokusin e dobët, si dhe në shenjat e tjera të plakjes, siç janë problemet me kujtesën. Hulumtimet e fundit kanë vërtetuar se suplementet dietike multivitamine rritin kujtesën, vëmendjen, fokusin dhe aftësinë e planifikimit.

Megjithatë, duhet pasur kujdes me sasinë.

“Nëse konsumoni vitamina në doza të mëdha, doza për të cilat trupi juaj nuk ka nevojë, mund të përjetoni efekte anësore si të përziera apo probleme me tretjen”, thotë doktor Mitri.

Vitaminat që mund të ndikojnë negativisht në tretje dhe të shkaktojnë diarre, nauze, të vjella, kapsllëk ose ngërçe janë hekuri, magnezi, vitamina C, zinku dhe kalciumi. Në çdo rast, rekomandohet të merrni vetëm vitaminat që ju mungojnë dhe t’i përmbaheni suplementeve multivitamine që janë të certifikuara dhe nuk përmbajnë metale të rënda dhe substanca të rrezikshme.

.

Të Ngjajshme

Rrëzohet helikopteri në Itali, humb jetën piloti 45-vjeçar

Ahmeti: Vetingu të përfshijë edhe personat që shpifin

admin

Lista Serbe: Asociacioni duhet të ketë kompetenca ekzekutive

Leave a Comment