November 27, 2020
Portali Shprehja

Çfarë zbuloi studimi në lidhje me vikingët

Deri në 6% të popullsisë së sotme në Mbretërinë e Bashkuar mund të kenë gjene Vikinge, transmeton lajmi.net.

Ekspertët studiuan 442 skelete burrash, grash, fëmijë nga mosha e Vikingëve, deri në 1050 vite pas Krishtit, në të gjithë Evropën.

Some Vikings were in fact Scottish and had brown hair, research found

Burra nga Orkney, Skoci, nuk ishin vikingë gjenetikisht, megjithëse ishin varrosur me shpata dhe sende të tjera relikesh.

Vikingët nga ajo që tani është Norvegji u zbulua se kishin udhëtuar në Irlandë, Skoci dhe Islandë.

Ata nga Danimarka u drejtuan për në Angli, ndërsa ata Suedezë udhëtuan për në vendet Baltike. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

A po e fsheh NASA këtë qytetërim jashtëtokësor?

admin

Reagimi i qytetarëve pasi grua transgjinore u arrestua dhe u fut në burg për meshkuj

admin

Vetëm disa njerëz e kanë këtë shenjë në shuplakë të dorës, kjo është domethënia

admin

Leave a Comment