September 25, 2022
Portali Shprehja

Charless III shpallet sot zyrtarisht Mbreti i Mbretërisë së Bashkuar

Dy ditë pas vdekjes së nënës së tij, Elizabeth II, Charles III shpallet zyrtarisht sot Mbret, ndërsa Mbretëria e Bashkuar është në zi kombëtare.

Mediat britanike raportojnë se Charles do të marrë pjesë në një ceremoni historike të Këshillit të Anëtarësimit që do të fillojë në orën 10:00.

Më pas, shpallja e parë publike e sovranit të ri do të mbahet në orën 11:00.

Tradicionalisht lexohet nga Mbreti i Armëve Garter në ajër të hapur deri në një bujë me bori nga ballkoni i Gjykatës së Friary në St James, me përshëndetje me armë në Hyde Park dhe në Kullën e Londrës.

Një proklamatë e dytë në Royal Exchange në qytetin e Londrës do të lexohet një orë më vonë, në mesditë. Deklarata të veçanta do të lexohen në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut mesditën e së dielës.

Charles, 73 vjeç, u bë automatikisht monark pas vdekjes së Mbretëreshës të enjten, por procedurat e sotme janë një formalitet kushtetues për të njohur sovranitetin e tij, përcjell abcnews.al.

Gjatë një fjalimi drejtuar kombit të premten në mbrëmje, Mbreti Charles III u zotua t’i shërbejë vendit “me besnikëri, respekt dhe dashuri”.

Ai i bëri homazhe nënës së tij, Mbretëreshës dhe shprehur trishtiin e thellë për humbjen e saj. Ëilliam dhe Catherine u emëruan Princi dhe Princesha e Uellsit, dhe Charles foli për dashurinë e tij për Harry-n dhe Meghan-in.

Mbreti u takua gjithashtu me kryeministren Liz Truss të premten në mbrëmje në Pallatin Buckingham. Kur mbërriti në pallat, u prit me brohoritje dhe puthje nga mijëra dashamirës. Homazhet për Mbretëreshën Elizabeth vazhduan gjatë natës.

Të Ngjajshme

Abazoviq: Kurrë nuk ka qenë më i mirë se sot bashkëpunimi me Serbinë dhe Vuçiqin

admin

​Rama: Serbia ta njohë dhe t’i kërkojë falje Kosovës

admin

Mërgimtari i gatshëm: Të nis mësimi, i paguaj (100€) gjithë mësuesit e fshatit tim!

admin

Leave a Comment