September 30, 2020
Portali Shprehja

Çka është Novichok, helmi me të cilin u helmua kundërshtari i Putinit

Politikani rus i opozitës Alexei Navalny është helmuar me një agjent nervor Novichok, tha qeveria gjermane, e cila dënoi me forcë sulmin ndaj opozitës ruse, duke i bërë thirrje Rusisë që të japë një shpjegim urgjent.

Testet toksikologjike treguan “prova të padyshimta” të pranisë së helmit nervor nga grupi fillestar “, njoftoi qeveria nga Berlini, raporton BBC.

Qeveria gjermane njoftoi se dënon ashpër sulmin, duke i bërë thirrje Rusisë që të paraqesë një shpjegim sa më shpejt të jetë e mundur.

“Ky është një zhvillim shqetësues i situatës që Alexei Navalny ishte viktimë e helmimit kimik në Rusi,” thuhet më tej në deklaratë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel u takua me ministrat për të diskutuar hapat e ardhshëm, thuhet gjithashtu në deklaratë, sipas së cilës Qeveria në Berlin do të informojë BE dhe NATO për zbulimet e saj.

Kremlini deklaroi se ata nuk morën informacion nga Gjermania se Navalny u helmua me Novichok.

Navalny, një kritik i madh i Kremlinit, i cili ekspozoi korrupsionin në krye të shtetit, u pranua në spitalin e Omsk më 20 gusht pasi u sëmur.

Ai u transferua në Gjermani dy ditë më vonë, ku mjekët arritën në përfundimin se kishte “gjurmë të helmimit”. Ai është gjatë gjithë kohës në koma.

Ekipi i tij njoftoi se Navalny ishte helmuar me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin.

Rusia mohon që Navalny ishte helmuar dhe zyra e kryeprokurorit njoftoi një javë më parë se nuk ka arsye për fillimin e një hetimi pas shtrimit në spital të Navalny.

Çfarë është Novichok?

Helmi fillestar ka një efekt të ngjashëm me toksinat e tjera nervore – ato funksionojnë duke bllokuar mesazhet nga nervat në muskuj, duke shkaktuar kolapsin e shumë funksioneve trupore.

Ndërsa disa helme fillestare janë të lëngshme, të tjerët ekzistojnë në formë të ngurtë. Kjo do të thotë që ato mund të shpërndahen si një pluhur ultra i imët.

Novichok është bërë të jetë shumë më toksik sesa armët e tjera kimike, kështu që disa nga versionet e tij fillojnë të funksionojnë shumë shpejt, nga 30 sekonda në dy minuta, pasi personi ishte i ekspozuar ndaj helmit.

Grupi i helmeve kimike u krijua nga ish-Bashkimi Sovjetik dhe Rusia midis 1971 dhe 1993. Shkencëtarët rusë që e krijuan atë pretendojnë se është agjenti nervor më vdekjeprurës i bërë ndonjëherë.

Ky nuk është rasti i parë i njohur i helmimit me Novichok. Në vitin 2018, ish-spiuni rus Sergei Skripalj, vajza e tij dhe një çift tjetër u helmuan në qytetin britanik të Salisbury. Skripalj dhe vajza e tij mbetën në gjendje kritike.

Të Ngjajshme

Tomë Gashi ftohet nga Specialja, thotë se nuk do t’i përgjigjet

admin

Në Shqipëri ​3 viktima dhe 131 raste të reja me coronavirus për 24 orë

admin

Nga 1 tetori qytetarët e Kosovës mund të aplikojnë për patentë shofer ndërkombëtar

admin

Leave a Comment