November 26, 2022
Portali Shprehja

Çka po ndodhë me BDI-në? – Këto janë komentet e partive

Gazetare: Fatlume Dervishi

Partia drejtuese e koalicionit qeveritar refuzon të komentojnë drejtpërdrejtë zhvillimet në BDI, shkruan Alsat.

LSDM-ja beson se pavarësisht përplasjeve që prekin edhe grupin parlamentar të BDI-së, shumica parlamentare është stabile.

“Bëhet fjalë për zhvillime të brendshme partiake. Dje edhe kryetari i BDI-së doli me deklaratë kështu që unë më shumë nuk do të komentoja. Ajo që mund të them është se për momentin shumica parlamentare është stabile kurse qeveria është plotësisht e fokusuar në krizën ekonomike, krizën energjetike si dhe në procesin e skriningut që është duke u zhvilluar”, tha Daniella Nikollova, deputete e LSDM-së.

Përplasjet e brendshme në BDI janë dukuri normale në parti që nuk ka arritur ta reformojë veten me kohë, vlerëson partneri tjetër në qeveri, Alternativa. “Ne e kemi kaluar atë grip dhe e dimë mirëfilli dëmin që shkaktohet nga ato plasaritje”, thonë nga partia e Afrim Gashit.

“Sidoqoftë, kjo nuk ka të bëjë fare me Alternativën dhe ne e vazhdojmë rrugën tonë, duke qenë të përqendruar në detyrat që ia kemi vënë vetes. Sa i takon pjesës së shumicës parlamentare, nuk mendojmë se ka ndonjë problem. Ajo vazhdon të jetë stabile, madje, siç e shihni nga deklaratat e partive dhe deputetëve të tjerë, ka edhe deputetë dhe parti që mezi presin të marrin ftesë për t’iu bashkuar kësaj shumice”, thonë nga Alternativa.

Ndërkaq opozita shqiptare i sheh këto zhvillime si më serioze. Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari madje pret edhe shpërndarje të BDI-së.

“Unë deri dje mendoja se është episodi i ardhshëm i një filmi të shikuar por mendoj se është shumë më e thellë se sa kaq. Do të presim. Nuk duam të hymë dhe të komentojmë zhvillimet në partitë tjera politike por mendoj se dalëngadalë po ndodh shpërbërja e BDI-së. Por, ta shohim, t’ia lëmë kohës t’i tregojë të gjitha ngjarjet deri në fund”, u shpreh Arben Taravari, ushtrues detyre kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

Zhvillimet në BDI deri tani nuk i ka komentuar VMRO-DPMNE-ja. / Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

Londra: Ushtria ruse po përballet me mungesë municionesh

Rusët bombardojnë qytetin industrial të Ukrainës, të paktën 13 të plagosur, mes tyre një adoleshent

Vitaminat dhe mineralet që janë të domosdoshme për t’u mbrojtur nga sëmundjet gjatë ditëve të ftohta

Leave a Comment